Świat bibliotek na znakach pocztowych przedstawiony.

W dniu 6 maja 2013 roku, w Sali Wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach mieszczącej się przy Placu Inwalidów Wojennych miał miejsce wernisaż wystawy na którą składały się zarówno znaki pocztowe, widokówki jak i grafika o tematyce związanej z – bibliotekami i bibliotekarzami. Wystawa, ze zbiorów dr inż. Jerzego Dudy z Krakowa, bibliofila i filatelisty, inicjowała obchody Tygodnia Bibliotek obchodzone w 2013 pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”. Organizatorem wernisażu byli: Polski Związek Filatelistów Oddział Gliwice i Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Wystawa objęta była patronatem honorowym przez Zygmunta Frankiewicza Prezydenta Miasta Gliwice.

W wernisażu wzięły udział 53 osoby, które są miłośnikami zarówno biblioteki jak i filatelistyki, wśród których znaleźli się znani i cenieni filateliści gliwiccy i miłośnicy książek. Spotkanie otworzyła p. Grażyna Lazar dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, która przedstawiła ideę wystawy, autora ekspozycji i współpracowników, których praca przyczyniła się do zrealizowania wystawy. Następnie głos zabrał, w zastępstwie Kristiana Szejki, prezesa Oddziału Gliwickiego PZF przebywającego w szpitalu, p. Tadeusz Janiga wiceprezes OG. Wspomniał on o działaniach gliwickich filatelistów oraz o owocnej współpracy z dyrekcją Miejskiej Biblioteki w Gliwicach. Wręczył także pani dyrektor i autorowi wystawy medale przygotowane specjalnie na te okazję przez Oddział Gliwicki PZF.

Po uroczystym otwarciu ekspozycji głos zabrał autor wystawy dr inż. Jerzy Duda, który w pierwszych słowach podziękował organizatorom za przyjęcie kolekcji do prezentacji, za udzielenie pomocy przy realizacji ekspozycji oraz za niezwykle serdeczne przyjęcie i opiekę. Wobec bogatego programu ekspozycji autor przedstawił, wykorzystując techniki multimedialne, historię zbioru, jego najistotniejsze części oraz wiele interesujących szczegółów. W trakcie oprowadzania po wystawie, autor odpowiadał na pytania uczestników wernisażu i podpisywał katalog wystawy wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach. Interesującymi pamiątkami wystawy są katalog wystawy oraz kartka beznominałowa, znaczek personalizowany, medal oraz stempel dodatkowy stosowany w czasie wernisażu zaprojektowane przez p. Adama Szulera. Organizatorzy postarali się również o obsługę pocztową, a stoisko pocztowe było oblegane przez kolekcjonerów na długo przed rozpoczęciem wernisażu.

M. G.
Biblioteka Miejska w Gliwicach

 

 

       Poniżej prezentujemy fotorelację z pokazu dla młodzierzy, który odbył się w dniu 7 maja 2013 roku dr Jerzego DUDY "Świat bibliotek na znakach pocztowych przedstawiony". Wystawę oglądać można w w Sali Wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach mieszczącej się przy Placu Inwalidów Wojennych do dnia 8 czerwca 2013 r.

    

 

 Zachęcamy również do zapoznania się z artykułułem Ks. Waldemara Packnera w "Gościu Niedzielnym" traktującym o Wernisażu:

http://www.gliwice.gosc.pl/doc/1547890.Biblioteka-na-znaczkach

 

Administrator