Niezwykła okazja dla zbieraczy „Cracovianów”

          W Muzeum  Sztuki  i Techniki Japońskiej  manggha mieszczącym się w Krakowie  przy ul.  Marii Konopnickiej  26  czynna  jest od 16 października do 18 listopada  2012 roku wystawa pt. ”Książka artystyczna Aliny Kalczyńskiej”.

Zwracam uwagę na wystawę z trzech powodów;

- po pierwsze ze względu na osobę artystki; absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych  ze specjalnością  grafika książkowa  u prof. Witolda Chomicza,  mieszkającej od 1980 roku w Mediolanie,  światowej sławy  artystki, projektantki i realizatorki unikatowych dzieł bibliofilskich mających utrwalone miejsce w światowej sztuce książki, 

 - po drugie; wyszukanej  formy prezentacji dzieł podkreślającej ich artyzm, a równocześnie przyjaznej dla widza  przygotowanej przez  prof. Ryszarda Otrębę

- po trzecie; w celu przypomnienia kolekcjonerom Cracovianów , że  autorka wystawy ma za sobą doświadczenie w projektowaniu kartek pocztowych, o tematyce krakowskiej,  wydanych przez Pocztę Polską.

Alina Kalczyńska jest autorką  5 kartek pocztowych, w tym 4. kartek w jednym zestawie, wydanych w latach 1968 i 1970 z okazji kolejnych Międzynarodowych Biennale Grafiki w Krakowie.  Są to z roku 1968  kolejno:

-  kartka pocztowa wydana 23 maja 1968  z okazji II MBG w nakładzie ok.  103 tys. na której autorka wykorzystała w części ilustracyjnej  grafikę Zenona Januszewskiego – pejzaż morza (Fi nr 378 a)

-  kartka pocztowa wydana w tym samym czasie co poprzednia,  w nakładzie ok. 96 tys. z reprodukcja grafiki Jerzego Panka  pt. Jarmarczny koń (Fi nr 378 b)

-  kartka pocztowa jak wyżej wydana w nakładzie ok. 101 tyś. z reprodukcją  grafiki Konrada Srzednickiego pt. Świt, dzień. zmrok i noc. (Fi nr 378 c)

- kartka pocztowa jak wyżej wydana w nakładzie  ok. 99 tyś. z reprodukcją grafiki Mieczysława Wejmana  pt. Rowerzysta VIII. (Fi 378 d)      

Natomiast w roku 1970  wydana została jedna kartka pocztowa  autorstwa Aliny Kalczyńskiej , a mianowicie:

- kartka pocztowa wydana  25 maja 1970 roku z okazji III MBG w Krakowie w nakładzie ok. 93 tyś. W części ilustracyjnej  znalazł się jedynie graficzny symbol biennale i stosowany napis informacyjny. (Fi nr 441)

Kartki pocztowe mają znaki opłaty o nominale 40 gr w formie  grafik projektowane przez  autorkę zawierające  symbol  Międzynarodowego Biennale Grafiki. Na fot. 1-5  pokazane są  reprodukcje opisanych  kartek  posiadających  autografy  autorki. 

 

 

Prezes Klubu - dr inż. Jerzy Duda