Ciekawostka z Japonii

Przesyłam kopertę, która została wydana przez organizatorów rocznicowej wystawy pt. „UKIYO-E FROM CRACOW REVISITING JAPAN ON THE ON THE 12 th, ANNIVERSARY OF TRHE FOUNDATION OF THE NATIONAL MUSEUM IN CRACOW” i prawdopodobnie służyła do pakowania zakupionych pocztówek z reprodukcjami dzieł ze zbiorów Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, prezentowanych na wystawie w Fukuoka. Wystawa była zorganizowana w okresie od roku 1998 – 2000 i gościła jeszcze w Tokio i Gifu.

Po nalepieniu znaczków wykorzystałem kopertę do przesłania prywatnej korespondencji. Poprzez wprowadzenie do obiegu pocztowego stałem się posiadaczem ciekawego waloru filatelistycznego (fot. 1)

Kolekcja Feliksa Jasieńskiego była wielokrotnie pokazywana w Japonii. Grafiki „UKIYO-E” to gatunek sztuki japońskiej , który rozwinął się w XVII – XIX wieku. Termin „UKIYO-E” można przetłumaczyć jako „pływający świat” i opisuje hedonistyczny tryb życia .

Odciski drzeworytów i obrazy dotyczyły takich tematów jak: Kobiece piekności, aktorzy Kabuki, zapaśnicy Sumo, sceny z historii i opowieści ludowych, sceny z podróży i krajobrazy, flora i fauna, erotyka.

Wydrukowane lub malowane obrazy „UKIYO-E” były popularne wśród klasy kupieckiej, która była wystarczająco bogata aby pozwolić sobie na dekorowanie wnętrz swoich domów.

Jerzy Gurbała

wykorzystałem informacje uzyskane od p. Beaty Pacana kustosza Muzeum Narodowego w Krakowie