"Kocham Kraków" - część 6
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 11, sierpień 2017 09:11
Uważni Internauci zauważyli zapewne na reprodukcji awersu ostatniej koperty (FDC ze znaczkiem z cyklu Śladami Karola Wojtyły) z piątego odcinka „Kocham Kraków”, znaczek z motywami krakowskim w tym z wieżami Katedry Wawelskiej i postacią Lajkonika. Jest to znaczek (Fi. 3806) z trójznaczkowej serii, którą w 2002 roku Poczta Polska rozpoczęła interesujący cykl wydań pod wspólnym tytułem „Miasta polskie”. Znaczki z motywami Gniezna, Krakowa i Gdańska wprowadzono do obiegu 1 marca 2002 roku. Projektant znaczka A. Gosik udanie połączył dwa najbardziej charakterystyczne i powszechnie znane motywy krakowskie to znaczy budowlę (wieże Katedry Wawelskiej) z Lajkonikiem zwanym również Konikiem Zwierzynieckim czyli główna postacią tradycyjnego corocznego korowodu powtarzanego od ok. 1740 roku w oktawę Bożego Ciała. Osoba przebrana za chana tatarskiego nosi konstrukcję przypominającą konia bogato i barwnie ozdobioną i wraz z liczną świtą wykonuje przemarsz i tańce na trasie od klasztoru Norbertanek do Rynku Głównego.
Znaczek wydany w nakładzie wielomilionowym był dla wielu miłośników Krakowa, i nie tylko, atrakcyjnym elementem zdobiącym kopertę tym bardziej, że jego nominał 2,10 zł pozwalał tworzyć ciekawe zestawy do frankowania przesyłek listowych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Pomimo wysokiego nakładu znaczka i jego powszechnego wykorzystywania na przesyłki listowe obecnie z trudem znajduje się całości ofrankowane znaczkiem (Fi.3806). Na kolejnych czterech fotografiach podaje przykłady z własnego zbioru z trudem niemałym wzbogacanego od kilku lat.
Fot 1. Koperta przesyłki listowej krajowej, priorytetowej, poleconej (erka 37096) wysłanej z Urzędu Pocztowego Warszawa 81 dnia 2.02.2005 roku. Przesyłka listowa ofrankowana parka znaczków (Fi 3806).
fot.1
Fot. 2. Koperta przesyłki listowej, priorytetowej, poleconej zagranicznej wysłanej z Urzędu Pocztowego Kielce 1 do Republiki Czeskiej dnia 1.10.2007 roku. Przesyłka ofrankowana pięcioma znaczkami w tym trzema Fi.3806) i dwoma Fi.3625 z cyklu „Dworki polskie”. Znaczki z serii „Dworki polskie" przedstawiają widok dworku w Krzesławicach, a więc wszystkie znaczki stanowiące ofrankowanie przesyłki są z motywami krakowskimi.
fot.2
Fot. 3. Koperta przesyłki listowej, priorytetowej, poleconej, zagranicznej wysłanej z Urzędu Pocztowego Gdańsk 32 do Rumunii w dniu 5.01.2010 roku. Przesyłka dotarła do adresata 9.01.2010 roku o czym świadczy stempel odbiorczy. Przesyłka ofrankowana jest 3 znaczkowym paskiem pionowym znaczka Fi.3806 i jednym Fi. 3805.
fot.3
Fot. 4. Koperta przesyłki poleconej, zagranicznej wysłanej z Urzędu Pocztowego Przeźmierowo do Niemiec w dniu 5.03. 2008 roku. Przesyłka ofrankowana 3 znaczkowym paskiem poziomym znaczka Fi.3806 oraz jednym Fi.3805.
fot.4
Zaprezentowane koperty przesyłek listowych uważam za niezwykle ciekawy, sugestywny i w atrakcyjny sposób reklamy zarówno Krakowa jak i Poczty Polskiej. Koperty ofrankowane znaczkami z motywami krakowskimi, w tym szczególnie znaczkami Fi.3806, zwracają na siebie uwagę adresata i to w taki sposób, że są przechowywane, a nie utylizowane po ich otwarciu.
Zapraszam Internautów do udziału w naszej zabawie „Kocham Kraków” i pokazanie na naszej stronie internetowej całości ofrankowanych zarówno znaczkiem Fi 3806 jak i znaczkami z pierwszej serii „Miasta polskie” z 2002 roku.
Jerzy Duda