"Kocham Kraków" - część 6

            Uważni Internauci  zauważyli zapewne na  reprodukcji awersu ostatniej koperty (FDC ze znaczkiem z cyklu  Śladami Karola Wojtyły) z piątego odcinka „Kocham Kraków”, znaczek  z motywami  krakowskim w tym z wieżami Katedry Wawelskiej i postacią Lajkonika. Jest to znaczek (Fi. 3806) z trójznaczkowej  serii, którą w 2002 roku Poczta Polska rozpoczęła interesujący cykl wydań pod wspólnym tytułem „Miasta polskie”. Znaczki z motywami  Gniezna, Krakowa i Gdańska wprowadzono do  obiegu 1 marca 2002 roku. Projektant znaczka A. Gosik  udanie połączył  dwa najbardziej charakterystyczne i powszechnie znane motywy krakowskie to znaczy budowlę (wieże Katedry Wawelskiej) z  Lajkonikiem zwanym  również Konikiem Zwierzynieckim  czyli główna postacią  tradycyjnego  corocznego  korowodu powtarzanego od ok. 1740 roku  w oktawę Bożego Ciała. Osoba przebrana za chana tatarskiego nosi  konstrukcję  przypominającą konia bogato i barwnie ozdobioną  i wraz z  liczną świtą wykonuje przemarsz i tańce  na trasie od  klasztoru Norbertanek do Rynku Głównego.

            Znaczek wydany w nakładzie wielomilionowym był  dla wielu miłośników Krakowa, i nie tylko,  atrakcyjnym  elementem  zdobiącym kopertę  tym bardziej, że jego nominał 2,10 zł  pozwalał  tworzyć ciekawe zestawy do frankowania przesyłek listowych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Pomimo wysokiego nakładu znaczka  i jego powszechnego wykorzystywania na przesyłki listowe obecnie z trudem znajduje się całości  ofrankowane znaczkiem (Fi.3806). Na kolejnych czterech fotografiach  podaje przykłady z własnego zbioru  z trudem niemałym wzbogacanego od kilku lat.

Fot 1.  Koperta przesyłki listowej krajowej, priorytetowej, poleconej (erka 37096) wysłanej z Urzędu Pocztowego Warszawa 81 dnia 2.02.2005 roku. Przesyłka listowa ofrankowana parka znaczków (Fi 3806).

skan805
fot.1

Fot. 2. Koperta przesyłki listowej, priorytetowej, poleconej zagranicznej wysłanej z Urzędu Pocztowego Kielce 1 do Republiki Czeskiej dnia  1.10.2007 roku. Przesyłka ofrankowana  pięcioma znaczkami w tym trzema Fi.3806) i dwoma Fi.3625 z cyklu „Dworki polskie”. Znaczki z serii „Dworki polskie" przedstawiają widok dworku w Krzesławicach, a więc wszystkie znaczki stanowiące ofrankowanie przesyłki są z motywami krakowskimi. 

skan806
fot.2

Fot. 3. Koperta przesyłki listowej, priorytetowej, poleconej, zagranicznej wysłanej z Urzędu Pocztowego Gdańsk 32 do Rumunii w dniu 5.01.2010 roku. Przesyłka dotarła do adresata 9.01.2010 roku o czym świadczy  stempel odbiorczy. Przesyłka ofrankowana jest 3 znaczkowym paskiem pionowym znaczka Fi.3806 i jednym Fi. 3805.

skan807
fot.3

Fot. 4. Koperta przesyłki poleconej, zagranicznej wysłanej z Urzędu Pocztowego Przeźmierowo do Niemiec w dniu 5.03. 2008 roku. Przesyłka ofrankowana 3 znaczkowym paskiem poziomym znaczka Fi.3806 oraz jednym Fi.3805.

skan808
fot.4

            Zaprezentowane koperty przesyłek listowych uważam za niezwykle ciekawy, sugestywny i  w atrakcyjny sposób  reklamy zarówno Krakowa jak i  Poczty Polskiej. Koperty ofrankowane  znaczkami z motywami krakowskimi, w tym szczególnie  znaczkami Fi.3806,  zwracają na siebie uwagę adresata i to w taki sposób, że  są przechowywane, a nie utylizowane po ich otwarciu.

            Zapraszam Internautów do  udziału w naszej zabawie „Kocham Kraków” i pokazanie  na naszej stronie internetowej  całości ofrankowanych zarówno  znaczkiem Fi 3806 jak i  znaczkami z pierwszej serii „Miasta polskie” z 2002 roku.

                                                                                  Jerzy Duda