"Kocham Kraków"

Obecnie prezentujemy kolejne przykłady  całości, które zostały ofrankowane znaczkami z motywem krakowskim. Czy one świadczą  o  sympatii do miasta Krakowa? Czy nadawcy mieli na uwadze swój  emocjonalny stosunek do Krakowa naklejając na kopertę przesyłki listowej  znaczki z motywem krakowskim?  Tego nie dowiemy się  w przypadku  całości  z dawnych lat.

Przykład podany na fot. 1 koperty przesyłki listowej, krajowej, poleconej  wysłanej z urzędu pocztowego Kluczbork, wskazywał by raczej na wykorzystanie przez sekretariat Komornika Sądu Rejonowego  posiadanych na stanie znaczków pocztowych, których tematem jest głowa mężczyzny z serii „Głowy Wawelskie”. Znaczki z  tej serii  wydawane od 1982 roku w nakładach wielomilionowych były popularne i dostępne w urzędach pocztowych. Przesyłka listowa nie wskazuje na  jakieś specjalne traktowanie Krakowa przez nadawcę.

skan917
fot. 1

Nieco inaczej  przedstawia się sprawa całości prezentowanych na kolejnych trzech fotografiach. Całości  wysłane były z wystaw filatelistycznych ściśle związanych z Krakowem i prezentowanych w Krakowie. W tym przypadku ofrankowanie przesyłek znaczkami z motywem krakowskim, także wykorzystanie okolicznościowych i ilustrowanych kopert może z dużym prawdopodobieństwem  świadczyć, że nadawca (nadawcy)  byli (są) nie tylko filatelistami ale również fanami Krakowa. Dla wielu Krakowian, nie tylko zresztą  filatelistów, zwiedzanie wystaw filatelistycznych których głównym tematem był Kraków, traktowane było jako coś w  rodzaju  przyjemności, a  czasami nawet  obowiązku.

Na fot. 2  Koperta ilustrowana  przesyłki listowej prywatnej, poleconej  z wystawy filatelistycznej „Kraków 71”  prezentowanej z okazji XX lecia Koła PZF nr 1 im. Stanisława Miksteina w Krakowie. Przesyłka ofrankowana dwoma znaczkami Fi 1941 (z przywieszka i bez niej) wysłana z urzędu pocztowego Kraków 1. 

skan918
fot. 2

Fot 3 i 4  Dwie koperty ilustrowane przesyłek krajowych, poleconych z  krajowej wystawy filatelistycznej   zorganizowanej  przez Małopolski Okręg PZF z okazji 750 rocznicy lokacji miasta Krakowa. Przesyłki ofrankowane znaczkami wydanymi przez Pocztę Polską  z tej samej okazji  (Fi 4165). Ofrankowanie   uzupełnione do obowiązującej wówczas taryfy znaczkami  z serii „Dziedzictwo kulturowe świata. Polska”  z widokiem kościoła NMP w Krakowie (Fi 4009).  Znaczki pocztowe skasowano okolicznościowymi datownikami. Na uwagę zasługują „erki” wydane również na okoliczność wystawy.

skan919
fot. 3

skan920
fot. 4

Jerzy Duda