Zrób sobie przyjemność...cz.5

            W poprzednim odcinku zapowiedzieliśmy, kolejny, rewelacyjny odcinek  z widokówkami  przedstawiającymi  jedną z najstarszych zabaw w Krakowie, którą jest   uroczysty korowód  organizowany corocznie w oktawę Bożego Ciała  wraz z  harcami „konika zwierzynieckiego” zwanego również Lajkonikiem. Tradycja pochodzi  prawdopodobnie ze średniowiecza,  ale w dokumentach poświadczona jest  od 1700 roku. Legenda wiąże pochód Lajkonika z wydarzeniami  z okresu najazdu Tatarów i oblegania Krakowa  przez wojska tatarskie w 1287 roku. Na Zwierzyńcu  w Krakowie mieszkali włóczkowie, którym udało się zabić  chana tatarskiego. To spowodowało odstąpienie wojsk tatarskich od miasta. Na cześć tego wydarzenia  naczelnik włóczków, przebrany za chana tatarskiego, wjeżdżał do miasta  owacyjnie witany przez mieszkańców.

Od dawna  w  Lajkonika wcielał się  jeden z murarzy ze Zwierzyńca, który przebrany za Tatara harcował czyli wykonywał rytualny taniec w towarzystwie chorążego, w otoczeniu  grupy z buńczukami i proporczykami  przy dźwiękach kotłów i  orkiestry. Lajkonik czyli jeździec  na koniu atrapie, którego tułów nosi na biodrach ( rynsztunek ważył około 40 kg) ma w rękach buławę, którą uderza  widzów przynosząc im – jak wierzą -  szczęście. W 1901 roku  Lajkonik otrzymał  wzorzysty turban zakończony półksiężycem, a w  1904 roku strój Lajkonika został zaprojektowany przez Stanisława  Wyspiańskiego. Lajkonik był częstym motywem widokówek z Krakowa, natomiast  Poczta Polska wydała tylko jedną serię składającą się z trzech znaczków na których przedstawiono Lajkonika. Jest to seria z 1955 roku Fi 775 – 777 zaprojektowana  przez Witolda Chomicza.

Na kolejnych fotografiach przedstawiamy widokówki z wizerunkami Lajkonika uzupełnione wspomnianymi znaczkami pocztowymi i dodatkowo ofrankowane  znaczkami obiegowymi z datownikami eksploatacyjnymi. Widokówki pochodzą z lat 1959 – 1987.

Na fot. 1 jest skan widokówki czarno białej fotograficznej  w układzie pionowym przedstawiającej  postać Lajkonika w zbliżeniu. Widokówka  wykonana z fotografii  H. Hermanowicza przez Biuro Wydawnicze „Ruch” w 1964 roku. Widokówka została  opatrzona w  znaczek z serii  wydanej z okazji Dnia Krakowa z 1955 roku o tym samym motywie  i dodatkowo ofrankowana znaczkiem obiegowym.

skan044

Fot. 2 przedstawia skan widokówki w kolorze wydanej w 1969 roku przez Biuro Wydawnicze „Ruch”  według fotografii barwnej T. Bilińskiego. Tematem jej jest Lajkonik przedstawiony  na tle grupy zaciekawionych  osób. Widokówka starannie wydana z sugestywnym  obrazem. Co jest niewątpliwie ciekawostką widokówka drukowana była w ...Bułgarii.

skan010

Fot. 3  Kolejna widokówka  powstała w oparciu o fotografie barwną  T. Bilińskiego, a wydana została  w 1974 roku przez  Biuro Wydawniczo – Propagandowe „Ruch”. Wydrukowano ją w  ZF w Rudzie Śląskiej. Kiedyś widokówka była „kolorowa”, ale po czasie stała się- jak widać – monochromatyczną.  Widokówka przedstawia harce Lajkonika wśród szpaleru  oglądających osób. Za Lajkonikiem widoczna jest jego świta w przebraniach. Widokówka wydana z okazji Dni Krakowa  została  uzupełniona  znaczkiem wydanym przez Pocztę Polska w 1955 roku  ( znaczek o nominale 20 gr !) o tym samym motywie co widokówka.

skan009

Zaprezentowane widokówki z motywem Lajkonika  są zapewne  tylko wybranymi z większej ich liczby  chociaż  z doświadczenia  kolekcjonerskiego wiem, ze ten motyw nie pojawiał się zbyt często wobec czego widokówki takie są poszukiwane  przez zbieraczy – szczególnie  w wersji bez obiegu pocztowego. Czekamy na kolejne widokówki od naszych internautów i kolejne pomysły do naszej   akcji/zabawy  reaktywowaniu dawnych materiałów kolekcjonerskich  mogących stanowić  nietypową  „pamiątkę z Krakowa”

                                                                                                   Jerzy Duda