Zrób sobie przyjemność...cz.6

Na kolejnych  trzech  fotografiach przedstawiamy  widokówki z wizerunkami Lajkonika uzupełnione  znaczkami pocztowymi  o tym samym motywie i dodatkowo ofrankowane  znaczkami obiegowymi z datownikami eksploatacyjnymi. Widokówki pochodzą z lat 1959 – 1987.

Na fot. 1  jest skan widokówki czarno białej  wydanej  przez Komitet Społecznego Funduszu Ochrony Zabytków m. Krakowa  z 1959 roku według fotografii T. Wesołowskiego. Przedstawiono na widokówce w układzie poziomym Lajkonika w stroju zaprojektowanym przez St. Wyspiańskiego.

skan171

Fot. 2  przestawia  widokówkę  wydaną w 1987 roku przez  Krajową Agencję Wydawniczą. Autorem fotografii barwnej  jest H. Pawlak. Na widokówce przedstawiona jest  postać Lajkonika na tle Sukiennic. Ciekawe ujęcie fotograficzne  co pozwala dojrzeć wiele szczegółów ubioru i różne detale. Jak  we wcześniejszych widokówkach, została ona „uzupełniona” stosownym znaczkiem o tym samym motywie oraz dodatkowo znaczkiem obiegowym.

skan173

Fot. 3   Zaprezentowana widokówka jest dla nas zagadką. Jest to widokówka fotograficzna  czarno biała  wydana  przez Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego  w latach 70. XX wieku, wydrukowana w Zakładzie Wytwórczym w Jaśle i przedstawia – jak jest w opisie - Lajkonika na tle kościoła Mariackiego. Wykorzystano fotografię J. Baranowskiego. Postać Lajkonika jest wyraźnie nietypowa. Strój jego nie ma nic wspólnego ze strojem pokazanym na innych widokówkach, twarz „Lajkonika”, w tym przypadku, młodzieńca, jest pozbawiona kolorytu, a przecież Lajkonik upodabniał się do Tatara. W ubiorze zwracają uwagę nietypowe buty, a buława odbiega  wzorem i wielkością od  typowej pokazanej na innych widokówkach. Może ktoś z naszych internautów rozwiąże zagadkę tego „Lajkonika”?

skan172

Motyw Lajkonika na widokówkach  nie pojawiał się zbyt często dlatego widokówki takie są poszukiwane  przez zbieraczy – szczególnie  w wersji bez obiegu pocztowego. Apelujemy do  naszych internautów  o przesyłanie nam innych jeszcze widokówek z widokiem Lajkonika oraz  kolejnych  pomysłów  do naszej akcji/zabawy  reaktywowaniu dawnych materiałów kolekcjonerskich  mogących stanowić  nietypową „pamiątkę z Krakowa” .

                                                                                                   Jerzy Duda