Rok Brata Alberta - część III
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 22, luty 2017 11:46
Jedną z najciekawszych pozycji książkowych wydanych przed druga wojną światową dotyczącą Brata Alberta jest niewątpliwie album zatytułowany Życie Brata Alberta w obrazach (fot.1). Album o wymiarach 11,7 x 17,1 cm, który z racji wymiarów może być zaliczany do książek kieszonkowych, wydany został przez Braci Albertynów w Krakowie w 1936 roku. Autorami albumu byli ksiądz dr Kazimierz Prażmowski i artysta malarz Zygmunt Wierciak. Album zawierający 109 czarno białych ilustracji wydano dla uczczenia 20. rocznicy śmierci Brata Alberta. Jego celem było zaprezentowanie szczegółów z życia Brata Alberta w popularnej formie obrazkowej o co prosili przedstawiciele „ z różnych warstw narodu polskiego, ale także z zagranicy”. Autorem 101 obrazów przedstawiających autentyczne zdarzenia z życia Brata Alberta o których on sam wspominał lub uzyskano informacje od ludzi, którzy go znali był artysta malarz Zygmunt Wierciak (1881 – 1950). Album uzupełniały reprodukcje wybranych prac malarskich Adama Chmielowskiego.
Trzy lata później, w 1939 roku wobec wyczerpania się nakładu pierwszego, a także odnalezieniu pewnych nowych faktów z życia Brata Alberta, ukazało się drugie wydanie albumu (fot.2). Bracia Albertyni zachowali ten sam format (11,7 x 17,1 cm) natomiast dano nową okładkę, powiększono dziełko o nowe ilustracje, nowe reprodukcje obrazów oraz wprowadzono niezbędne poprawki. Tym razem album ukazał się dla uczczenia 50 rocznicy zgromadzenia Braci Albertynów.
W 2003 roku , w Krakowie ukazało się trzecie wydanie Życie świętego Brata Alberta, na nowo zredagowane i poszerzone. Tym razem wydano książkę zawierającą kolorowe reprodukcje obrazów Zygmunta Wierciaka, wykonane przez Jacka Kubiene (fot. 3). Książka w formacie 20 x 22,5 cm wydana na kredowym papierze zwiera 48 reprodukcji w kolorze oraz 2 reprodukcje czarno białe, powtórzone z przednich wydań wobec zaginięcia obrazów.
Uzupełnienie albumu stanowi tekst Jana Pawła II na temat Brata Alberta z 1996 roku oraz informacje o Albertynach i Albertynkach, a także reprodukcje dokumentów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego. Na kolejnych czterech fotografiach (fot. 4, 5, 6, 7) prezentuję wybrane strony książki z obrazami i opisem zredagowanym na podstawie tekstu księdza dr Kazimierza Prażmowskiego.
Jerzy Duda