Holokaust i Getto w Krakowie (2)
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 04, styczeń 2017 10:40
W 2014 roku na naszej stronie internetowej pojawiła się ciekawostka, którą stanowił skan koperty wydanej przez Pocztę Hiszpanii z przeznaczeniem na użytek wewnętrzny (krajowy) do przesyłki listowej o wadze do 20 gramów. Na kopercie wydrukowano fotografię słynnej krakowskiej tenisistki Agnieszki Radwańskiej w akcji.
link do wspomnianego wyżej artykułu w dziale "Ciekawostki" - 1
Nieco później pokazaliśmy już superciekawostkę, na którą składały się skany 5 podobnych kopert, do wcześniej opisanej, na których nadrukowano ilustracje będące reprodukcjami fotografii z lat 1941 - 1943 z krakowskiego getta. Wśród reprodukcji była również reprodukcja gazety "Gazeta Żydowska" wydana w dniu 24 grudnia (wtorek) z wiadomościami i komunikatami.Reprodukcje fotografii nie były sygnowane ale posiadały lakoniczne opisy w języku angielskim potwierdzające, że wykonane były w Krakowie na terenie getta.
link do wspomnianego wyżej artykułu w dziale "Ciekawostki" - 2
Po ponad roku od pokazania na naszej stronie internetowej wspomnianych kopert na jednym z portali aukcyjnych pojawiły się kolejne koperty ilustrowane reprodukcjami z krakowskiego getta. Na fot 1 i 2 pokazane są dwie koperty ilustrowane reprodukcjami fotografii przedstawiających budowanie murów getta od strony ulicy Krakusa (błąd w opisie na reprodukcji) oraz budowę muru w maju 1941 roku.
fot. 1
fot. 2
Na fot. 3 i 4 prezentowane są reprodukcjefotografii przedstawiającej bramę wjazdową na teren getta od strony Rynku Podgórskiego na ulicę Limanowskiego. Na jednej z reprodukcji widoczny fragment tramwaju. Dwie reprodukcje maja opisane źródło pochodzenia. Jest to mianowicie Bundesarchiw (z podanymi numerami zasobu) i nazwisko autora fotografii - Koch oraz datę ich wykonania (styczeń i luty 1941 roku).
fot. 3
fot. 4
Pokazane fotografie z krakowskiego getta na kopertach wykorzystywanych w dość odległym kraju europejskim są niewątpliwie ciekawostką ale i świadectwem zainteresowania osoby lub zespołu osób współczesną historią Polski.
Jerzy Duda