Holokaust i Getto w Krakowie

        Internauci oglądający naszą stronę internetową mogą przypomnieć sobie jedną z pozycji, w linku ciekawostki, na której znalazła się reprodukcja ilustrowanej całostki (koperty z wydrukowanym znaczkiem pocztowym) wydanej przez Pocztę Hiszpanii, z przeznaczeniem na użytek krajowy, jako koperta listu do 20 gramów na której wydrukowano fotografię naszej sławnej tenisistki krakowskiej Agnieszki Radwańskiej w akcji. Fotografia była opisana oraz uzupełniona reprodukcją polskiej flagi biało czerwonej. Po kilku miesiącach od znalezienia i zakupienia tej koperty natrafiłem na kolejną ciekawostkę, którą tym razem, nazwał bym superciekawostką. Bo jakże nazwać inaczej zestaw kopert, które reprodukujemy, poświęcony - w części ilustracyjnej - krakowskiemu gettu i holokaustowi. Zdjęcia pokazywane na kopertach, wydanych przez Pocztę Hiszpanii, są bardzo dobrej jakości, niektóre rzadko publikowane w Polsce, a do tego są opisane dzięki czemu są łatwe do identyfikacji.

Pierwsza reprodukowana koperta zawiera fotografię głównego wejścia do getta utworzonego w Krakowie zarządzeniem gubernatora dystryktu krakowskiego dnia 3 marca 1941 roku. Główna brama (a było tych bram cztery) stała obok Ratusza Podgórskiego i była zwieńczona gwiazdą Dawida oraz posiadała napis w języku jidych.

1

Druga pokazana koperta ma w części ilustracyjnej reprodukcje fragmentu „Gazety Żydowskiej” wydawanej w Krakowie jeszcze przed utworzeniem getta. Warto wspomnieć, że w okresie II Rzeczpospolitej ukazywało się ok. 70 tytułów prasy żydowskiej. Na reprodukowanym fragmencie gazety   wydanej w Krakowie, we wtorek 24 grudnia 1940 roku można odczytać kilka informacji.

2

Na trzeciej kopercie znalazła się reprodukcja fotografii przedstawiającej uliczną scenę z krakowskiego Kazimierza z grupą żydowskich dzieci.

3

Czwarta koperta w części ilustracyjnej zawiera reprodukcję fotografii przedstawiającej scenę z przesiedlania Żydów do getta.

4

Na kopercie piątej znalazła się reprodukcja fotografii przedstawiającej scenę wejścia grupy Żydów na parowy statek wiślany o nazwie „Światowid”. Z dużej grupy osób wchodzących na statek i już stojących na pokładzie najbardziej widoczni są żołnierze i oficerowie hitlerowscy nadzorujący cała akcję.

5

I tutaj zwracamy się z prośba do internautów o pomoc przy identyfikacji całego wydarzenia, także statku wiślanego o nazwie „Światowid” oraz kierunku i miejsca deportacji Żydów. Przesłane informacje umieścimy, za zgodą autora, na naszej stronie internetowej.

                                                                                                            Jerzy Duda