Cracoviana...
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 05, czerwiec 2015 10:22
fot.1
Na pierwszy rzut oka koperta przedstawiona na fot.1, nie zwróciła mojej uwagi bowiem ofrankowana jest znaczkiem wydanym przez Pocztę Polską w 1975 roku (Fi 2251), skasowany datownikiem Urzędu Pocztowego Kraków 1 i zawiera tekst w części ilustracyjnej wydrukowany w języku polskim. Uwagę przykuł natomiast dość dziwny herb Krakowa u dołu rysunku oraz informacja, że prezentowany walor został wydany – jak napisano - „z okazji historycznej wymiany samolotów ....pomiędzy RAF, Muzeum Hendon i Muzeum Lotnictwa i Astronautyki” w Krakowie. Po przeczytaniu tej informacji moje zainteresowanie kopertą i jej zawartością zwiększyło się w dwójnasób. Na rewersie koperty znajdują się odciski dwóch pieczęci (fot. 2); urzędowej pieczątki Muzeum Lotnictwa i Astronautyki oraz owalnego datownika okolicznościowego Royal Air Force Museum Hendon z datą 2-7-77.
fot.2
W części adresowej koperty znalazły się wydrukowane teksty opisujące drogi samolotów z ich dotychczasowych miejsc do miejsc przeznaczenia z podaniem nazwiska pilota i nawigatora i czasem przelotu. W kopercie natomiast znajduje się zadrukowana kartka z tekstem angielskim opisującym historię idei wymiany samolotów „fair exchange” (fot. 3).
fot.3
Przedmiotem wymiany były dwa samoloty. Ze strony angielskiej był to samolot Supermarine Spitfire LFMk.XVI znajdujący się wówczas w niemieckim mieście Bruggen, a ze strony polskiej był niekompletny samolot De Havilland DH-9A. Samolot przed II wojną światową znajdował się w zbiorach berlińskiego muzeum lotnictwa. Po wojnie od 1963 roku znajdował się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Do porozumienia pomiędzy Muzeum Lotnictwa w Krakowie i Muzeum RAF w Hendon w sprawie wymiany samolotów doszło 15.06.1977 roku.
Pokazana koperta ma wiele ciekawostek do których należy przede wszystkim: widniejący obok znaczka podpis (kogo?), dlaczego jest niewłaściwy herb Krakowa w dolnej części ilustracji, co to za herb (czy znak?) w górnej części ilustracji z napisem łacińskim „per ardua alis”. I jest jeszcze jedno ważne pytanie dotyczące samej koperty, inicjatorów jej wydania oraz drogi pocztowej (koperta pochodzi od właściciela z Anglii) .
Prosimy fachowców, internautów o uzupełnienie informacji na temat samej koperty oraz odpowiedzi na pytania dotyczące szczegółów. Dodatkowe informacje zamieścimy, za zgoda autorów, na naszej stronie internetowej.
Jerzy Duda