Czy wiecie, że......

       „Szukajcie, a znajdziecie” pisał ewangelista św. Łukasz. Wobec czego nie przestajemy poszukiwać znaczków pocztowych, których treść, a głównie rysunek odnoszą się lub dotyczą w jakiejś mierze miasta Krakowa. Po dłuższym okresie poszukiwań i braku nowych informacji w   cyklu „czy wiecie , że” - co zapewne zostało zauważone przez internautów-   udało się wreszcie znaleźć kolejne znaczki z motywami krakowskimi. Nie tylko znaczki ale i ciekawostki , które prezentujemy poniżej poddając ocenie naszych Czytelników.

01Znaczek pocztowy przedstawiony na fot 1 jest jednym z ośmioznaczkowej serii, której   znaczki przeznaczone były na opłatę przesyłek pocztą lotniczą, wydanej w 1986 roku przez Pocztę Watykanu i wprowadzonej do obiegu pocztowego 20 listopada. Nominały poszczególnych znaczków były wysokie i wahały się od 350 – 5000 Lirów ( znaczki wydane były przed wprowadzeniem we Włoszech waluty EURO. Seria zatytułowana jest „Światowe podróże papieża Jana Pawła II ( 1983 – 1984)”. Prezentowany znaczek o nominale 450 L. symbolizuje pielgrzymkę świętego – od 27 kwietnia 2014 roku- Jana Pawła II do Polski, w dniach 16 – 23 czerwca 1983 roku. Rysunek znaczka przedstawia postać papieża, schematyczny rysunek Obrazu Jasnogórskiego , a w tle, w środkowej części znaczka, budowlę którą rozpoznają wszyscy, bowiem jest to Katedra Wawelska.

02Na fotografiach 2 i 2a prezentujemy wydanie Poczty Palau z roku 2004. Na fot 2 pokazany jest czteroznaczkowy blok, a na fot. 2a jeden ze znaczków z motywem krakowskim.

Na początek jednak   nieco informacji o odległym i mało znanym państwie Palau. Republika Palau to wyspiarskie państwo złożone z ponad 250 wysp i wysp koralowych ( z czego osiem jest na stałe zamieszkałych) leżących na Oceanie Spokojnym, Oceanii oraz Mikronezji. Wyspy odkryte w 1543 roku były wpierw własnością Hiszpanii, później Niemiec, od 1914 roku Japonii, a w 1944 zostały zajęte przez USA. W 1978 roku Palau stało się oddzielnym państwem o nazwie Balau. Od 1981 roku państwo nazywa się Palau i jest stowarzyszone z USA. Od 1983 roku wydaje własne znaczki pocztowe. W 1994 roku Palau zostało członkiem ONZ. Palau liczy ok. 19 000 mieszkańców z czego ponad 47 % stanowią katolicy.

02       Poczta Palau emitowała w 2004 roku blok czteroznaczkowy z okazji 25 - lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Na znaczkach przedstawiono wybrane tematy z okresu pontyfikatu w tym; spotkanie papieża z niedoszłym mordercą Mehmedem Agca, koncert na wyspie Ischia we Włoszech oraz spotkanie z patriarchą Zakka. Na jednym ze znaczków ( fot. 2a) znalazł się rysunek fragmentu ołtarza w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Widoczny jest obraz Jezusa Miłosiernego namalowany według wizji św. Siostry Faustyny przez artystę malarza Adolfa Hyłę.

 

 

 

  

Na fotografii 3 znajduje się reprodukcja znaczka pocztowego, który już był opisywany w naszym cyklu „Czy wiecie , że”. Prezentuję go po raz drugi na życzenie jednego z naszych Internautów ze względu na układ znaczka w arkusiku. Znaczek wydany w 2005 roku przez pocztę Republiki Serbskiej został emitowany w arkusiku zawierającym 8 znaczków z rysunkiem postaci Jana Pawła II i Katedry Wawelskiej oraz jedną przywieszkę znajdująca się pośrodku arkusika na której znalazł się widok kościoła w Wadowicach oraz herb papieski. Na fot. 3 pokazany jest środkowy, poziomy pasek ze wspomnianego arkusika.

04

       Na kolejnych dwóch reprodukcjach znajdują się ciekawostki filatelistyczne, zapewne pochodzenia prywatnego, ale ze względu na tematykę krakowską postanowiłem je zaprezentować.

05Na fot. 4 jest reprodukcja ilustrowanej koperty ze znaczkiem pocztowym wydanym przez pocztę USA w 1993 roku. Ilustrację koperty stanowi  podobizna w owalu Maksymiliana Mikołaja Urbańskiego, który zorganizował pierwszy klub filatelistyczny na ziemiach polskich i to w Krakowie, 6 stycznia 1893 roku wraz z tekstem informującym w języku angielskim. Uzupełnieniem koperty jest stempel ze znakiem firmowym Polskiego Związku Filatelistów, informacją o rocznicy utworzenia klubu i datownikiem ( 20 marzec 1993 r.) i miejscem użycia czyli Niles w stanie Illinois. Jeśli ktoś z Internautów posiada więcej informacji na temat prezentowanej koperty prosimy o kontakt z Klubem.

06Na fot. 5   reprodukcja, kolejnej koperty ilustrowanej wydanej przez pocztę Hiszpanii w 2013 roku z wydrukowanym znakiem opłaty na przesyłkę zwykłą o wadze do 20g. Najciekawsza jest jednak ilustracja koperty na której znalazło się zdjęcie Agnieszki Radwańskiej, wybitnej polskiej tenisistki, krakowianki urodzonej 6 marca 1989 roku, która zyskała status profesjonalistki w 2005 roku. Poza opisem zdjęcia jest również polska flaga i symbol WTA.

Zwracając się z prośba o nadsyłanie ciekawostek filatelistycznych związanych z miastem Kraków do Internautów i czytelników naszej strony internetowej, składam podziękowanie kol. Maciejowi Rudemu za udostępnienie do wykonania skanu bloczka wydanego przez pocztę Palau.  

Prezes  OKF "Cracoviana"
Jerzy Duda