Czy wiecie, że ...
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 03, marzec 2014 11:03
Kolejne „odkrycia” walorów filatelistycznych wskazują na to, że Kraków, jego budowle, wizerunki słynnych jego Mieszkańców i wydarzenia z miastem związane pojawiają się zarówno na znaczkach pocztowych wydawanych przez poczty mniej znanych i czasami odległych od Polski krajów – o czym już pisaliśmy - ale także na kopertach FDC oraz stemplach okolicznościowych. Kolejne przykłady krakowskich motywów na znakach pocztowych pochodzą z mojego zbioru, i są to: dwa bloki wieloznaczkowe wydane przez poczty Republiki Mali i Republiki Gwinei oraz trzy koperty FDC wydane przez poczty USA, Węgier i Austrii.
1. Blok wydany przez pocztę Republiki Mali.
Republika Mali to środkowo afrykańskie państwo położone w Afryce Zachodniej ze stolicą Bamako, zaliczone do jednego z najbiedniejszych państw kontynentu pomimo tego, że jest trzecim największym producentem złota w Afryce. Od XIX wieku było kolonią francuską W 1960 roku Mali odzyskało niepodległość. Jako ciekawostkę można również podać i to, że w 1992 roku prezydentem kraju został Alpha Oumar Konore, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Poczta tego kraju wydała w 2011 roku czteroznaczkowy blok w którym znalazły się znaczki zwizerunkami bł. Jana Pawła II (w różnym wieku ) oraz wizerunek Adama Stefana Sapiehy (1867–1951), księcia siewierskiego, kardynała, arcybiskupa (od 1926 roku arcybiskup metropolita) krakowskiego. Kardynał nazywany był Księciem Niezłomnym ze względu na swoją postawę w wielu ważnych sprawach Kościoła i kraju. Uważny za jedną z czołowych postaci w dziejach Kościoła polskiego I połowy XX wieku. Blok wydany z okazji 65 rocznicy wyświecenia Karola Wojtyły na księdza przez kardynała Adama Sapiehę (1 listopad 1946 r.) Znaczki mają tło na którym bez trudu można rozpoznać motywy krakowskie z pomnikiem kardynała Adama Sapiehy przed bazyliką OO. Franciszkanów dłuta Augusta Zamoyskiego, fragmentem kościoła św. Wojciecha na Rynku (po lewej stronie), fragmentem Sukiennic z Wieżą Ratuszową i odległym widokiem Kopca Kościuszki (po prawej stronie).
2. Blok wydany przez pocztę Republiki Gwinei.
Republika Gwinei, granicząca z Republika Mali, to państwo leżące w Zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim ze stolica Konakry. W XI X wieku był największym dostawcą niewolników do pracy na plantacjach Ameryki. Od II połowy XIX wieku znajdował się od okupacja francuską. W 1958 roku odzyskał niepodległość. Pomimo bogatych złóż surowców (boksyty, rudy żelaza, tytanu, niklu oraz diamenty i złoto) jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Poczta Republiki Gwinei wydała w 2010 roku szescioznaczkowy blok zatytułowany „Najpiękniejsze budowle turystyczne„. Wymieniono sześć budowli w tym: Mauzoleum Taj Mahal (mauzoleum zwane „koroną pałaców w Agra w Indiach), Machu Picchu (osiedle inkaskie w regionie Cusco, Peru), Meczet w Kairouan (czwarte miejsce świete Islamu), meczet Sidi Okba (w Tunezji), Łuk Tryumfalny (Paryż), Plac Św. Marka (Wenecja) i co najważniejsze - Katedrę Wawelską w Krakowie.
3. Koperta FDC wydana przez pocztę Stanów Zjednoczonych AP.
Jedna z kopert wydanych przez pocztę Stanów Zjednoczonych AP w 1943 roku dla krajów znajdujących się pod okupacją niemiecką. Na znaczku opłaty figuruje flaga Polski, a na ilustracji widok Wawelu z Katedrą Wawelską i zabudową - dzisiaj już nieistniejącą - oraz fragmentem zakola Wisły. W kartuszu znalazł się portret Ignacego Paderewskiego.
4. Koperta FDC wydana przez pocztę Węgier.
Koperta FDC wydana z okazji kolejnego Posiedzenia stałej komisji do spraw współpracy poczt, które odbywało się w Krakowie w dniu 21 maja 1984 roku. Koperta opatrzona jest znaczkiem, o którym już pisaliśmy, ale tym razem jest to znaczek „cięty” wydany w nakładzie 9 500 sztuk. Na ilustracji koperty jest oznaczona lokalizacja Krakowa z napisem w języku węgierskim.
5. Koperta FDC wydana przez pocztę Austrii.
Koperta FDC wydana w 2009 roku z okazji emitowania znaczka pocztowego z widokiem budynku poczty w Krakowie. O znaczku tym już pisaliśmy, a teraz zwracamy uwagę na okolicznościowy datownik pierwszego dnia obiegu na którym jest również rysunek budynku poczty.
Prezes OKF "Cracoviana"
Jerzy Duda