Polak, Węgier, dwa, bratanki cd...
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 14, listopad 2016 12:26
5. 900 - Lecie Koronacji Szent Lászlá - Św. Władysława I.
Katalog Michel:HU.3319, znaczek wydany w 1978 roku, nominał 1 forint, na znaczku: Relikwiarz na szczątki króla wykonany w formie popiersia. Relikwiarz znajdował się w katedrze Św. Michała. Katedra pod nazwą Św. Michała w Oradea była kilka razy plądrowana, a sarkofag niszczony, do naszych czasów zachowała się tylko cząstka relikwii świętego, mianowicie część czaszki z wbitą drzazgą, dolna szczęka darowana biskupowi znajduje się w Bolonii, potylica zaś w katedrze w Oradea a relikwiarz z czaszką w bazylice w miejscowości Györ na Węgrzech.
6. Królowie Węgier.
Katalog Michel:HU.3866 - 3870,znaczki wydane w 1986 roku, nominał 4 Forint, na znaczku relikwiarz Szent László- Św. Władysław, jak pozycja numer 5.
7. 900 - Lecie Śmierci Szent László - Św. Władysława I.Katalog Michel:HU.4352, znaczek wydany w 1995 roku, wartość nominalna 22 Forinty, na znaczku fragment popiersia...László - Władysława - jest to fresk na ścianie kościoła w malowniczo położonej miejscowości - Székelyderzs v Vavrhelya w Rumunii - okręg Horglita. Kościół powstał już w VI wieku nowej ery jako twierdza obronna, kilkakrotnie grabiony i rujnowany, do naszych czasów zachował się jako budowla z okresu gotyku, zachowane freski nawiązujące do legend o Szent László- Św. Władysławie, pochodzą z 1419 roku. Kościół znajduje się na liście "Światowego Dziedzictwa UNESCO".
W 13.06. 2003 roku poczty Węgier i Chorwacji wprowadziły do obiegu dwa bloki jedno znaczkowe - wspólne wydanie, dotyczące węgierskiego króla Władysława I - László.
a . Blok Węgier, MICH.HU:32, nominał: 300 Forint: Na znaczku dwie stylizowane postacie, wskazują na styl charakterystyczny dla chorwackiej sztuki, stroje ikonograficznie są ściśle powiązane ze sposobem przedstawiania motywów okresu średniowiecza, spotykane w Splicie. Postacie te to: Jelena – królowa - żona Karola, Roberta Andegaweńskiego - Króla Chorwacji i postać Władysława I - László - króla Węgier [moment przekazania korony chorwackiej przez Jelenę królowi Władysławowi - László]. Tło bloku wypełnia fragment wnętrza katedry Św. Stefana w Zagrzebiu, ornamentyka, napisy w języku węgierskim i chorwackim: "Płaszcz króla Władysława Świętego - włodarza Węgier i Chorwacji". Koperta FDC - stempel na znaczku w kształcie płaszcza Św. Władysława.
b. Blok Chorwacji, Mich.HR:20, nominał 10 Kuna: Na znaczku w miniaturze prezentacja szaty - płaszcza koronacyjnego króla Władysława I - László, na szacie w środkowej części krzyż i miniaturki osób: Jeleny i Władysława I - László . Na bloku ten sam motyw w dużym powiększeniu, w prawym górnym rogu, poziomo napis w języku chorwackim, który brzmi: "Płaszcz chorwacko - węgierskiego króla Władysława, XI wiek".
Płaszcz - Szata - Kapa - ofiarowana przez biskupa Zagrzebia, błogosławionego Augustina Kozatić'a, szata o wymiarach 200 centymetrów x190 centymetrów została utkana w jedwabiu w XI wieku w warsztacie tkackim w bizantyńskim mieście Legensburg, jest jednym z najstarszych i najcenniejszych wyrobów włókienniczych - zabytków kultury. Szata przez wieki była wielokrotnie ukrywana w rożnych miejscach przed rabusiami różnej maści i częściowo uległa zniszczeniu, poddana konserwacji w cenionej pracowni konserwatorskiej dla starych tekstyliów w Abeggskiej - Stiftung -Rigigisburg koło Berna w Szwajcarii. Zachowała się do naszych czasów, skarb ten przechowywany jest w skarbcu katedry Św. Stefana w Zagrzebiu.
c. Stempel FDC. Okrągły, ozdobny o treści: Plaśt hrvatsko - ungarskog krajla Ladislava, XI. st.- Płaszcz chorwacko - węgierskiego króla Władysława, XI .W, w środku korona, pod koroną napis:PRIVI DAN/13.06.2016/10101 ZAGREB/.
Teksty źródłowe: Maczanka krakowska - Mieczysław Czuma i Leszek Mazan.
Hrvatska Pośta - Postage stamps 2003.
Żywoty Świętych -Święty Władysław.
"Relacje podróżników"- Gyor
Józef SKOP