Wyjątkowa widokówka z dziełem wybitnego krakowskiego zegarmistrza

             Kilka dni temu zakupiłem  widokówkę, która  zwróciła moją szczególna uwagę, ze względu na pokazany na niej przedmiot, nazwisko twórcy przedmiotu oraz  jego pochodzenie. Sądzę, że  widokówka  wydana  przez Uniwersytet  w Oksfordzie  prezentująca  wybitne dzieła z British Muzeum w Londynie jest znakomitą reklamą krakowskiego  rzemiosła, w szczególności  krakowskiego zegarmistrzostwa. A  jest się czym pochwalić bowiem w Krakowie  zegary wykonywali i sprzedawali własne wyroby  zegarmistrzowie  już od XVI wieku. Jako rzemieślnicy  byli zaliczani  wówczas do jednego cechu z kowalami i ślusarzami.

skan153

Na prezentowanej ilustracji  pokazany jest widok zegara  wykonanego  przez  Łukasza Weydmana z Krakowa w roku 1648. Prezentowany na widokówce zegar  ugruntował sławę Łukasza, bowiem zegar należał do króla Jana Kazimierza, który był miłośnikiem zegarów i posiadał  ich  38 w swoich zbiorach. Obecnie zegar jest przechowywany w British Muzeum w Londynie.

            Pokazany na widokówce zegar należy do zegarów wieżyczkowych i  wyróżnia się rozbudowaną sylwetą na którą składają się czworoboczna  wieżą zwieńczona hełmem z okrągłą latarnią, wspartą na cokole podtrzymywanym  przez posążki lwów. Wygrawerowano  na nim sceny z Księgi Rodzaju  z odpowiednimi czterowierszami łacińskimi. Przednią ściankę  zegara zdobią  grawerunki  przedstawiające  dwa anioły oraz sygnatura Lucas Weydman Cracov A.D 1648.  Na dolnej tarczy  ze skalą widoczny jest krajobraz z architekturą, a tylna ściankę  pokrywa miejski krajobraz  i wizerunki św. Barbary i św. Anny. Boczne ścianki zegara - to dwie płyty szklane, grawerowane z alegorycznym przedstawieniem płonącej świecy zdmuchiwanej przez wiatr. Przedstawienie to objaśniają napisy  pozostające w związku z funkcją przedmiotu: Splendor venescens (znikający blask) i Aliis in serviendo (zużywam się  w służbie innym).

            Profesor Jan Samek, który jest autorem jednego z artykułów poświęconych  zegarom krakowskich zegarmistrzów, odnalazł również inny zegar zaliczany do tak zwanych zegarów kaflowych, wykonany przez Łukasza  Weydmana. Krótka informacja o nich  wydrukowana została w czasopiśmie „Spotkania z zabytkami” w 1992 roku.  Z tego tez artykułu zaczerpnąłem informacje o  prezentowanym na widokówce  zegarze.

Niestety o samym twórcy zegara  brak informacji  archiwalnych.

                                                                                                        Jerzy Duda