Cracoviana....

Republika HAITI, państwo w zachodniej części wyspy o tej samej nazwie, powierzchnia 27750 km2, ludność prawie 6 milionów mieszkańców, jednostka monetarna: Gourde=100 Centymów, język urzędowy francuski i haitański, wyspa leżąca na Morzu Karaibskim i Oceanie Atlantyckim, stolica: Port de Prince.
Poczta tego kraju dość skąpo wydawała walory związane z Janem Pawłem II, dopiero w 2005 nastąpił prawdziwy wysyp tych walorów, wprowadzono do obiegu serię żałobną [1920-2005], w różnych formach wydawniczych: paski poziome, pionowe, arkusiki, bloki, różne nominały, sceny z życia, oraz w czterech wersjach językowych, francuskiej, łacińskiej, angielskiej i polskiej. Na uwagę zasługuje blok: numerowany sześcioznaczkowy, wartości nominalnej 48 Gourdes, w układzie, dwa rzędy po trzy znaczki [Karol Wojtyła w sutannie, pusto-pole, Karol Wojtyła w stroju kardynalskim, pusto-pole]. Pusto-pola wypełnione są tekstem w języku francuskim, nawiązują do życiorysu, szczególnie, do związku z KRAKOWEM Karola Wojtyły, oraz Krakowa z Wadowicami.

1

* * *

Wyspy Salomona, państwo w Oceanii i  Melanezji, stolica Honiara, powierzchnia: około29 tysięcy kilometrów kwadratowych, ludność:370 tysięcy, język urzędowy: angielski, jednostka monetarna: dolar Wysp Salomona, członek brytyjskiej "Wspólnoty Narodów". W 70.rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz w Oświęcimiu, w dniu 15 września 2015 roku, poczta Wysp Salomona wprowadziła do obiegu dwa bloki:

1. Blok - czwórka znaczków, 4x12 dolarów na wszystkich znaczkach znajdują się fragmenty obozu. Pierwszy znaczek w górnym rzędzie: zarys mapy dzisiejszej Polski, na mapie kilka miast, tłustym drukiem zaznaczone Warszawa i Kraków, dla określenia orientacyjnego położenia Oświęcimia na mapie, grupa więźniów w pasiakach na tle obozu. Drugi w górnym rzędzie: czołg na tle obozu-symbol wyzwolenia. Pierwszy w dolnym rzędzie: na tle fragmentu obozu więźniowie i mapa Polski, na której zaznaczono miejsca kaźni i egzekucji, ponownie zaznaczony  Kraków. Drugi w dolnym rzędzie: na tle obozu samolot i dwa czołgi-symbol wyzwolenia.

2

2. Blok - jednoznaczkowy, wartość nominalna 40 dolarów, na znaczku popiersie Oskara Schindlera na tle bramy obozowej z napisem "Arbeit Macht Frei", krótki tekst w języku angielskim, nawiązujący do życiorysu... i grupa więźniów. Tło bloku wypełnia fragment fasady  budynku fabryki naczyń emaliowanych, lista nazwisk ludności wyznania Mojżeszowego - mieszkańców Krakowa pracujących w fabryce. Na pierwszym planie ręka rozniecająca płomień pamięci.

3

Oskar Schindler [1908-1974] niemiecki przemysłowiec z Moraw, członek NSDAP, szpieg, w 1939 roku przybywa do Krakowa, za marne pieniądze przejmuje Małopolską Fabrykę Naczyń Emaliowanych i wyrobów Blaszanych "Rekord", przemianowaną na "Deutsche EmaillewarenFabrik", produkuje naczynia emaliowane i blaszane, dodatkowo amunicję dla armii niemieckiej. W fabryce zatrudnia ludność żydowską z krakowskiego getta i okolicznych ulic, w sumie 1300 osób, przy niewolniczej pracy ponad siły. Pod koniec wojny udaje mu się uratować od zagłady [mimo,że pociąg z tymi ludźmi był skierowany do Auschwitz] grupę 1200 osób, postać tyle szlachetna co kontrowersyjna. Po klęsce Niemiec, niepewny swojego losu, udaje się na emigrację do Argentyny, otrzymuje alibi od ocalałych z zagłady pracowników fabryki, w 1958 roku powraca do Niemiec, umiera w Hildesheim, zgodnie z życzeniem zostaje pochowany na katolickim cmentarzu na górze Synaj w Jerozolimie. W 1993 roku instytut Yad Vashem honoruje go tytułem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Biografią Schindlera zainteresował się australijski powieściopisarz Thomas Keneally, na podstawie jego książki "Arka Schindlera", amerykański reżyser Steven Spielberg nakręcił film w 1993 roku pod tytułem: "Lista Schindlera".

Józef SKOP