Widoki Krakowa w zagranicznych wydawnictwach.

            W naszym linku „ciekawostki” staramy się prezentować różne materiały kolekcjonerskie, przede wszystkim znaczki pocztowe i kartki pocztowe (widokówki), na których znajdują się; nazwa naszego miasta, motywy krakowskie albo elementy tematycznie związane z Krakowem. Podstawowym jednak warunkiem umieszczenia takich materiałów na stronie internetowej jest to, żeby przedmioty te były wydawane czy wykonane poza Krakowem, a nawet poza granicami kraju, bowiem tego rodzaju wydawnictwa świadczą o zainteresowaniu naszym miastem i są interesującą formą reklamy Krakowa. Oczywiście dopuszczamy również prezentowanie takich materiałów, których celem jest udostępnienie Krakowianom jakiejś ciekawej nowości zaprezentowanej w formie np. widokówki. Zrealizowaliśmy to pokazując kartkę pocztową z „Mową kwiatów”, drukowaną w Salonie Malarzy Polskich, przy pomocy której starano się udostępnić mieszkańcom Krakowa, tę miła zabawę towarzyską.

            Tym razem mamy materiał niezwykły, na który składają się 4 kartki pocztowe z najpopularniejszymi widokami Krakowa wydane w.... Paryżu w 1914 roku z dwujęzycznym opisem (w języku francuskim i angielskim).

 

Kartka 1 (fot.1) - Widok Rynku krakowskiego z Sukiennicami i pomnikiem Adama Mickiewicza. W tle wieża ratuszowa. Na kartce błędny opis. Kartka pocztowa z obiegu pocztowego.

1

 

Kartka 2 (fot.2) -   Widok Zamku Królewskiego od północy z nieistniejącym dwupiętrowym budynkiem i rzędem sklepów w jego części parterowej. Widoczne słupy telegraficzne. Kartka z korespondencją przesłana zapewne w kopercie.

2

 

Kartka 3 (fot.3) - Fragment obecnego Placu Matejki z pomnikiem Grunwaldzkim ufundowanym przez Ignacego Paderewskiego wykonany w 1910 roku. W tle budynek Dyrekcji PKP zbudowany w latach 1888- 1889 oraz wylot ul. Warszawskiej. Kartka bez obiegu pocztowego.

3

 

Kartka 4 (fot.4) - Widok na rzekę Wisłę i Zamek Królewski od strony zachodniej. Na pierwszym planie galary. Po drugiej stronie Wisły plaża i dużą liczbą kąpiących się Krakowian. Kartka bez obiegu pocztowego.

4

 

            Teraz, krótka informacja na temat samych kartek. Wydane jako czarno białe przez znanego wówczas w Paryżu wydawcę E. Le Deley, który miał na swoim koncie wiele serii wydanych kartek, a także albumów. Kartki sygnowane jego pełnym nazwiskiem zapisanym na rewersie, a na awersie inicjałami (ED). Kartki wykonane zostały popularną w tamtym czasie techniką heliotypii. Technika trudna ale pozwalająca wykonać dużo dobrych odbitek z żelatynowego podkładu. Sprawą wyjątkową jest wykorzystanie do produkcji wymienionych kartek fotografii na szklanych kliszach wykonanych przez Charls`a Chusseau – Flaviens`a wybitnego francuskiego fotoreportera działającego w latach 1890 do 1910 lub 11. Posiadał on własną foto-agencję w Paryżu przy ulicy Bayen. Był wszechstronnym fotografem, który odwiedził większość krajów europejskich, Afryki, USA i Orientu. Fotografował wydarzenia, portretował monarchów, polityków, wybitne osobistości i ich życie. Jego olbrzymia spuścizna znajduje się w muzeach fotografii w tym głównie w muzeach; George Eastmana, Nicephore- Niepce oraz Muzeum d`Orsay.

            O innej ciekawej sprawie, którą tylko zaanonsujemy to fakt użycia dwóch pierwszych kartek (fot. 1 i 2) do korespondencji we Francji. Pierwsza jest korespondencją wojskową ze 121 regimentu piechoty, druga kartka zawiera prywatną korespondencję do rodziny.

Jerzy Duda
i Administrator