Cracoviana...

       Po wakacyjnej przerwie wracamy do naszej strony internetowej i ciekawostek filatelistycznych i nie tylko, związanych z Krakowem. Na dobry początek pokazuję skany trzech kopert.
Na pierwszym skanie interesująca całość pocztowa przesłana jako przesyłka polecona "R" nr 149 b z wystawy IFA (Internationale Flugpostausstellung) z Wiednia do Krakowa 31 maja 1968 roku. Na ozdobnej kopercie wydanej z okazji 50 lecia poczty lotniczej w Austrii znajdują się rysunki słąwnych budowli państw do których przewożona była poczta to znaczy z Wiednia do Krakowa, Lwowa (Lemberg) i Kijowa. Symbolem Krakowa są wieże kościoła Mariackiego z fragmentem Sukiennic. Przesyłka ofrankowana trzema znaczkami na przesyłki lotnicze Mi1262-64 skasowanymi datownikiem okolicznościowym z wystawy.

1

Na drugim skanie pokazana jest ilustrowana koperta FDC ze znaczkami wydanymi przez Pocztę Watykanu 18 maja 1979 roku z okazji 900 lecia męczeńskiej śmierci św. Stanisława. (Mi 739 - 742). Jeden ze znaczków, przedstawiający widok katedry na Wawelu już prezentowaliśmy, w naszym cyklu ciekawostek, natomiast dzisiaj pokazujemy całą serię znaczków. Na znaczku za 250 Lirów pokazany jest relikwiarz na głowę św. Stanisława znajdujący się w skarbcu katedry na Wawelu. Relikwiarz sfinansowała w 1504 roku królowa Elzbieta Rakuszanka wdowa po Kazimierzu Jagiellończyku. Relikwiarz zrobiony jest ze złota zdobionego perłami, szafirem i diamentami, a wykonał go Marcin Marciniak. Na kwaterach boków relikwiarza znajduje się dekoracja figuratywna, sceny poświęcone św. Stanisławowi wykonane w technice głębokiego reliefu. Sceny przedstawiają m. innymi "Wskrzeszenie rycerza Piotra", "Zabójstwo świętego", "Rozsiekanie zwłok", "Pogrzeb", "Kanonizacja w Asyżu". Na znaczku za 120 Lirów jest reprodukcja jednej z miniatur "Legendarium Andegaweńskiego" ze sceną zabójstwa świętego. Legendarium to kodeks pergaminowy przygotowany ok. 1337 roku dla młodszego syna króla węgierskiego Karola Roberta z rodu Andegawenów.140 pergaminowych kart znajduje się w różnych bibliotekach i miejscach na świecie.

2

Na trzecim skanie ciekawostka, a właściwie rarytas, bowiem jest to koperta o wymiarach 143 x 90 mm, w nienajlepszym stanie, adresowana do arcybiskupa Karola (z błędem maszynowym Rarol) Wojtyły na ul. Franciszkańską w Krakowie. Koperta wysłana z Brazylii pocztą lotniczą dnia 17 stycznia 1966 roku ofrankowana dwoma znaczkami z 1965 roku (Mi 1092) oraz 4 znaczkami z 1961 (Mi 1012) i 2 znaczkami (1011). Znaczki ostemplowane datownikiem okragłym z napisem w górnej części REG.SETOR AEREO.

3

Jerzy DUDA