Czy wiecie, że........

       Kontynuujemy prezentację walorów filatelistycznych świata, które w swoich elementach nawiązują do, lub zawierają elementy "krakowskie":
kopernik  - autoportret Jana Matejki znajduje się na znaczku Z.S.R.R.
Rok 1955, poczta Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich wydaje serię czterech znaczków z okazji "10 lecia Układu o Przyjażni, Współpracy i Wzajemnej Pomocy" między Polską Rzeczpospolitą Ludową a ZSRR.
Na znaczku o nr kat.: Mich.SU:1754, wartości 1 rubla, widzimy, na tle obrazu Mistrza Jana "Kopernik czyli rozmowa z Bogiem", ...fragment autoportretu Jana Matejki z 1892 roku w medalionie, wokoło napis w języku rosyjskim: Polski malarz - Jan Matejko;

 

 

radwaska   

   - Agnieszka Radwańska, rocznik 1989, krakowianka, tenisistka, uczestniczka finału wielkoszlemowego Wimbledonu w 2012 r. w grze pojedynczej, najwyżej notowana polska zawodniczka w historii przeglądu WTA Tur...na bloku czteroznaczkowym wydanym przez pocztę Gwinei Bissau w 2012 (Światowe Gwiazdy Tenisa).

 

 

 

 

 

 

 

 

kubica    - Robert Kubica, krakowianin, rocznik 1984, polski kierowca wyścigowy i rajdowy, sukcesy: tytuł mistrza świata RENAULT w 2005. Starty w wyścigach Formuły 1. BMW Sauber oraz Renault F1...na bloku czteroznaczkowym wydanym przez pocztę TOGO w 2010 roku.

 

 

 

 

 

1

Poczta Niemiec stempel stosowany w1984 roku w Norymberdze zokazji Wystawy Filatelistycznej "NORISPHILA '84". Na stemplu napisy w języku niemieckim: Nurnberg-Krakau,oraz herby Norymbergi i Krakowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

Stempel stosowany przez pocztę Bułgarii w 1987 roku w Wielkim Tyrnowie z okazji Bilateralnej Wystawy Filatelistycznej "Wielkie Tyrnowo-Kraków", ozdobny stempel, napisy w języku bułgarskim.

 

 

 

 

 

 

 

        Dziękując Panu Józefowi SKOP za temat i zaangażowanie w poszukiwaniach, namawiam pozostałych członków Klubu "Cracoviana" i Naszych Sympatyków do aktywności na stronie Klubowej i prezentowania swoich zbiorów lub informowania o osiągnięciach na niwie filatelistycznej (bo przecież je osiągacie na różnych Wystawach i Konkursach!)
A może uzyskacie zgodę swoich Wydawców i udostępnią Nam, nieodpłatnie, Wasze specjalistyczne (filatelistyczne) artykuły? Choćby te "starsze"!

Pozdrawiam urlopowo
Administrator