Wielkanocne świętowanie na polskich znaczkach pocztowych ( cz. 1)

        Jak zawsze  przed świętami wielkanocnymi  rośnie tłok na pocztach, wydłużają się  kolejki do okienek, zwiększa się zapotrzebowanie na okolicznościowe, świąteczne kartki  widokowe, a przede wszystkim  wielkie zainteresowanie  wzbudzają  znaczki pocztowe wydane przez Pocztę Polską   na okoliczność  Świąt Wielkanocnych. Warto przypomnieć, szczególnie młodym kolekcjonerom, pierwsze  edycje znaczków wydanych  przez Pocztę Polską  o tematyce świątecznej. Historia  tych wydawnictw sięga roku  1995, a więc liczy sobie zaledwie  20 lat. Pomimo tego, nawet  wytrawni kolekcjonerzy, których zapytaliśmy o rok wydania pierwszych „znaczków wielkanocnych”, albo  nie pamiętali tego wydarzenia albo podawali  różne lata z mniejszym lub większym błędem.
    Zanim  przypomnę świąteczno wielkanocne  wydania Poczty Polskiej wrócę do roku 1960 w którym,  dnia 20 września,  wprowadzono do obiegu pocztowego serię znaczków z blokiem  zatytułowaną Ołtarz Wita Stwosza. Jak powszechnie wiadomo ołtarz znajduje się w kościele Mariackim w Krakowie. Na znaczku o wartości nominalnej 60 groszy jest  reprodukcja sceny  z ołtarza  pt.  „Zmartwychwstanie Chrystusa (fot.1).

1fot.1

       Jest to scena, która znajduje się  po lewej stronie szafy głównej ołtarza  i jest widoczna po jego otwarciu. Jest  ona zaliczona  do 6. scen tzw. Radości Maryi.  Scena  zmartwychwstania w ołtarzu pokazana jest realistycznie i sugestywnie. Również jej reprodukcja na znaczku jest czytelna i efektowna co według mnie zasługuje na najwyższą ocenę wśród  znaczków  z motywami  wielkanocnymi, chociaż znaczek  był  emitowany w zupełnie innej  okazji.      
     A teraz  przegląd  pierwszych wydań znaczków, których  motyw   kojarzony jest ze Świętami Wielkanocnymi. Pierwszym wydaniem jest seria  czterech  znaczków  emitowanych   w 1995 roku, wprowadzonych  do obiegu pocztowego 16 marca  1995 roku ( fot. 2). Na znaczkach  znalazły się  widoki zestawów  pisanek będących najważniejszym atrybutem świąt  Wielkiej Nocy.

2
fot.2

Na dalszą część artykułu zapraszamy do działu "Artykuły"

Jerzy Duda