Wielkanocne świętowanie na polskich znaczkach pocztowych (cz. 1)
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 30, marzec 2015 13:04
Jak zawsze przed świętami wielkanocnymi rośnie tłok na pocztach, wydłużają się kolejki do okienek, zwiększa się zapotrzebowanie na okolicznościowe, świąteczne kartki widokowe, a przede wszystkim wielkie zainteresowanie wzbudzają znaczki pocztowe wydane przez Pocztę Polską na okoliczność Świąt Wielkanocnych. Warto przypomnieć, szczególnie młodym kolekcjonerom, pierwsze edycje znaczków wydanych przez Pocztę Polską o tematyce świątecznej. Historia tych wydawnictw sięga roku 1995, a więc liczy sobie zaledwie 20 lat. Pomimo tego, nawet wytrawni kolekcjonerzy, których zapytaliśmy o rok wydania pierwszych „znaczków wielkanocnych”, albo nie pamiętali tego wydarzenia albo podawali różne lata z mniejszym lub większym błędem.
Zanim przypomnę świąteczno wielkanocne wydania Poczty Polskiej wrócę do roku 1960 w którym, dnia 20 września, wprowadzono do obiegu pocztowego serię znaczków z blokiem zatytułowaną Ołtarz Wita Stwosza. Jak powszechnie wiadomo ołtarz znajduje się w kościele Mariackim w Krakowie. Na znaczku o wartości nominalnej 60 groszy jest reprodukcja sceny z ołtarza pt. „Zmartwychwstanie Chrystusa (fot.1). Jest to scena, która znajduje się po lewej stronie szafy głównej ołtarza i jest widoczna po jego otwarciu. Jest ona zaliczona do 6. scen tzw. Radości Maryi. Scena zmartwychwstania w ołtarzu pokazana jest realistycznie i sugestywnie. Również jej reprodukcja na znaczku jest czytelna i efektowna co według mnie zasługuje na najwyższą ocenę wśród znaczków z motywami wielkanocnymi, chociaż znaczek był emitowany w zupełnie innej okazji.
fot.1
A teraz przegląd pierwszych wydań znaczków, których motyw kojarzony jest ze Świętami Wielkanocnymi. Pierwszym wydaniem jest seria czterech znaczków emitowanych w 1995 roku, wprowadzonych do obiegu pocztowego 16 marca 1995 roku (fot. 2). Na znaczkach znalazły się widoki zestawów pisanek będących najważniejszym atrybutem świąt Wielkiej Nocy.
fot.2
W chrześcijaństwie jajko wielkanocne jest znakiem nowego życia, przezwyciężenia śmierci i jest związane z motywem zmartwychwstania Chrystusa symbolizując nadzieję na życie wieczne. Na znaczkach przedstawione zostały zestawy polskich pisanek ze Śląska Opolskiego, Podlasia, z okolic Opoczna oraz z Kurpiów. Trzeba odnotować, że znaczki wprowadzone zostały na miesiąc przed Wielkanocą (w 1995 roku święta wypadały w dniu 16 kwietnia (Niedziela) i 17 kwietnia (Poniedziałek) co umożliwiało wykorzystanie ich do frankowania korespondencji świątecznej.
W 1996 roku nie wydano okolicznościowych znaczków z okazji Świąt Wielkanocnych natomiast od 1997 roku Poczta Polska rozpoczęła cykl wydawniczy pod tytułem „Wielkanoc”. W dniu 14 marca 1997 roku wprowadzono do obiegu pocztowego 4 znaczki (fot. 3). Na znaczkach pokazano polskie zwyczaje wielkanocne do których zalicza się „święcenie palm” ; „malowanie pisanek”; święcenie pokarmów” oraz „śmigus – dyngus”. Projektantką znaczków jest M. Dziekańska, która zwyczaje przedstawiła w barwnych rysunkach z postaciami w strojach ludowych co sugeruje, że zwyczaje wielkanocne mają charakter ludowy.
fot.3
W kolejnym roku, 1998, emitowano dwa znaczki z okazji Świąt Wielkiej Nocy i wprowadzono je do obiegu pocztowego 12 marca na miesiąc przez terminem świąt, które przypadały wówczas na 12 (Niedziela) i 13 (Poniedziałek) kwietnia (fot. 4). Projektantem znaczków jest A. Pągowski, dla którego Wielkanoc jest Świętem głęboko symbolicznym. Na jednym ze znaczków przedstawiony jest widok leżącego baranka w nimbie z chorągiewką umieszczony na tle krzyża. Odnosi się to symbolicznego przedstawienia Chrystusa jako Baranka. Na drugim znaczku jest alegoria zmartwychwstania Chrystusa.
fot.4
W 1999 roku, trzecim roku wydawania przez Pocztę Polską znaczków pod tytułem „Wielkanoc”, wprowadzono dnia 5 marca do obiegu pocztowego serię składającą się z czterech znaczków na których znalazły się reprodukcje dzieł sztuki. Na trzech znaczkach znajdują się reprodukcje scen z XIV wiecznego Poliptyku Grudziądzkiego (malarz pomorski z ok.1390 roku), który jest obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie (fot. 5). Poszczególne znaczki przedstawiają : „Modlitwę w Ogrojcu”; „Dźwignięcie krzyża” i „Zmartwychwstanie”. Na jednym ze znaczków przedstawiono reprodukcję obrazu nieznanego XV wiecznego malarza małopolskiego pt. „Pieta z Tubądzina” (znaczek o wartości nominalnej 1,00 zł).
fot.5
Wielkanoc w 2000 roku, kończącym XX wiek, wypadała w dniach 23-24 kwietnia. Poczta Polska wprowadziła do obiegu pocztowego w dniu 24 marca dwa znaczki z tematu „Wielkanoc. (fot. 6). Projektantką znaczków jest A. Sobczyńska. Autorka dała swojej pracy motto „Wyznajemy Twoje zmartwychwstanie”, które pochodzi z Listu św. Pawła do Koryntian (Głosimy śmierć Twoją, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twojego przyjścia w chwale). Jest ono najstarszym wyznaniem wiary, wcześniejszym niż spisanie Ewangelii. Na znaczkach pokazane są wizerunki Chrystusa w grobie i zmartwychwstałego. Zmartwychwstały Chrystus przedstawiony jest jako Pantokrator, jako władca i sędzia wszechświata.
fot.6
W pierwszym roku nowego wieku, to znaczy w roku 2001, Święta Wielkanocne obchodzone były w dniach 15 – 16 kwietnia. Z okazji świąt Poczta Polska emitowała dwa znaczki wprowadzone do obiegu w dniu 16 marca (fot. 7). Autorem znaczków jest M. Jędrysik, który w wielobarwnych rysunkach, reprodukowanych na znaczkach, zaprezentował sceny przybycia niewiast do grobu Chrystusa oraz ukazanie się Chrystusa zmartwychwstałego apostołom.
fot.7
Jerzy Duda