Wernisaż wystawy filatelistycznej „św. Brat Albert patron roku 2017”
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 20, czerwiec 2017 11:05
W sobotę dnia 17 czerwca 2017 roku w Klasztorze OO. Franciszkanów w Krakowie miał miejsce wernisaż wystawy filatelistycznej pt. „Św. Brat Albert patron roku 2017”. Wystawa zorganizowana była wspólnymi siłami OO. Franciszkanów i Okręgu Małopolskiego Polskiego Związku Filatelistów w Krakowie. Otwarcie wystawy zbiegło się z wprowadzeniem do obiegu pocztowego znaczka wydanego przez Pocztę Polską S.A. z wizerunkiem św. Brata Alberta znajdującym się w kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta w Gdańsku Przymorzu. Autorami płaskorzeźby są artyści: Marcin Sobczak i Adam Piasek. Miejscem wystawy była tradycyjnie wykorzystywana przez krakowskich filatelistów sala zwana „za kratą” w krużgankach Klasztoru, w której znajduje się największa szopka, zbudowana na konkurs szopek, stanowiąca znacząca atrakcję dla zwiedzających. W wernisażu uczestniczyło 35 osób wśród których byli zarówno bracia Franciszkanie w osobach o. Damiana Synowca i o. Zdzisława Gogoli i Bracia Albertyni reprezentowani przez o. Kamila Szymańskiego, krakowscy filateliści zrzeszeni w Małopolskim Okręgu PZF i Klubie „Cracoviana”, jak i osoby zainteresowane zarówno osobą świętego jak i prezentacją walorów filatelistycznych.
Otwarcia wystawy, w imieniu Ojca Gwardiana Zakonu, dokonał prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II o. Zdzisław Gogola OFMConv. , który przypomniał postać św. Brata Alberta zwracając uwagę na ważne w dzisiejszych czasach powiedzenie Brata Alberta „być dobry jak chleb..”. Ludzie zapominają często, że istnieją inni ludzie, którym brakuje chleba, a wielu z nas nie szanuje go. Jedni marnują i wyrzucają żywność, a inni głodują. Zwrócił również uwagę na potrzebę przypominania św. Brata Alberta poprzez różne działania także poprzez prezentowanie różnorodnych materiałów związanych ze świętym. Znaki pocztowe są wartościowym elementem kolekcjonerskim służącym temu właśnie celowi.
Następnie głos zabrał przedstawiciel Małopolskiego Okręgu PZF, który podziękował Ojcom Franciszkanom za współpracę i pomoc w organizowaniu wystawy, a także za każdorazowe użyczenie sal na wystawy filatelistyczne. Wyrazy podziękowania skierował do kol. Jana Malika, Honorowego Prezesa Małopolskiego Okręgu PZF za wszystkie działania na rzecz organizacji wystawy, za wkład pracy w przygotowanie i wydanie katalogu, okolicznościowych kartek oraz okolicznościowego kasownika pocztowego zaprojektowanego przez znanego artystę Stefana Poprawę. Następnie zaprezentował ideę wystawy na którą złożyły się walory związane ze św. Bratem Albertem ale i ze św. Janem Pawłem II (Karol Wojtyła nazwał Brata Alberta „Bratem naszego Boga”) oraz przedstawił wystawców w tym kol. kol. Stanisława Malika i Macieja Rudego i ich zbiory uwzględniając również fragment własnego zbioru o świętym Bracie Albercie. Na zakończenie części oficjalnej wystąpił Jan Malik informując o pracach nad katalogiem i opisując pokrótce jego zawartość treściową.
Poczta Polska S.A. udostępniła, dzięki zabiegom pani Bogusławy Konieczny koordynator ds. filatelistyki w Krakowie, reklamę wprowadzanego do obiegu znaczka z wizerunkiem św. Brata Alberta na tzw. roll-up`ie, który ustawiono na wystawie. Pamiątkami z wystawy są: dwie kartki okolicznościowe wydane przez OO. Franciszkanów drukowane w drukarni Stowarzyszenia Słowaków w Polsce oraz katalog opracowany i zredagowany przez Jana Malika wydany również przez wspomnianą drukarnię, w którym znalazły się teksty napisane przez o. Zdzisława Gogolę OFMConv., Jan Malika, o. Damiana Synowca OFMConv., ks. Jana Bielańskiego byłego proboszcza w parafii św. Brata Alberta w Nowej Hucie. Katalog w którym znalazły się artykuł m. in. o walorach filatelistycznych związanych z św. Bratem Albertem oraz wykaz parafii pod wezwaniem świętego w Polsce, był dostępny na wernisażu.
W Urzędzie Pocztowym Kraków 1 stosowane były dwa datowniki, a mianowicie datownik pierwszego dnia obiegu oraz datownik z okazji wystawy filatelistycznej. Reprodukcje materiałów pamiątkowych z wystawy pokazane są na fot. 1 – 5. Fotoreportaż z wystawy przygotowany został przez Macieja Rudego i niżej podpisanego.
Jerzy Duda