A JEDNAK SIĘ ODBYŁA...

                                                   A JEDNAK SIĘ ODBYŁA...

         o wystawie „papieskiej” w kościele pod wezwaniem SBM w Krakowie-Dąbiu

            20 kwietnia 2020 roku w zakładce klubowej strony internetowej „artykuły” znalazła się informacja na temat wirtualnego pokazu filatelistycznego dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przygotowanego przez Ogólnopolski Klub Filatelistyczny „Cracoviana”, a zainicjowany przez kol. kol. Leonarda Liszkę i Władysława Andreasika. Wobec trwającej pandemii wystawa w planowanym miejscu prezentacji, którym był kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie Dąbiu była trudna do zrealizowania. Wystawa wirtualna miała rzeczywistą oprawę w postaci plakatu, trzech kartek okolicznościowym i datownika pocztowego o czym informowano na stronie internetowej.

            Fragment zbioru kol. Leonarda Liszki znalazł się na klubowej stronie w zakładce „artykuły” w dniu 30 kwietnia 2020 roku.

            Wobec poprawy sytuacji epidemiologicznej i zmniejszeniu restrykcji, a przede wszystkim wielkiemu zaangażowaniu ks. dr. Pawła Gawrona proboszcza kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie-Dąbiu oraz kol. kol. Leonarda Liszki i Władysława Andreasika udało się zmaterializować wystawę. Znalazła ona swoje miejsce w podziemiach kościoła i została tak przygotowana aby spełniała podstawowe warunki bezpieczeństwa dla odwiedzających. Pokaz wzbogacony był prezentacją papieskich plakatów. Na stoisku z papaliami można było zaopatrzyć się zarówno w kartki okolicznościowe z wystawy jak i archiwalne papalia a nawet książki i dawne katalogi papieskich wystaw filatelistycznych oferowane w godzinach otwarcia pokazu.

            Należy z satysfakcją podkreślić, że pokaz w ciągu 4 dni przyciągnął ponad 100 osobową widownię, wśród której znalazło się wiele osób   pochlebnie wypowiadających się zarówno o inicjatywie jak i o prezentowanych walorach.

            Wyrazy uznania za przygotowanie pokazu i jego obsługę należą się przede wszystkim ks. dr. Pawłowi Gawronowi i naszym klubowym kolegom Leonardowi Liszce i Władysławowi Andreasikowi fot. 1. Na pozostałych fotografiach ( 2- 7) migawki z wystawy w obiektywie Jerzego Dudy.

            Cennymi dokumentami z wystawy zorganizowanej w okresie pandemii w Krakowie dla uczczenia 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II są kartki okolicznościowe ofrankowane znaczkami personalizowanymi z okolicznościowym datownikiem pocztowym (fot. 8-10).

fot.1

 

fot. 2-7

 

fot. 8-10

 

 

                                                                         Administrator strony Piotr na

                                                                   podstawie sprawozdania Jerzego Dudy