Kolejna lekcja w ramach akcji „pół godziny filatelistyki w szkole”.
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 26, listopad 2012 10:17
Kolejna lekcja w ramach akcji „pół godziny filatelistyki w szkole” w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie.
W obecnej klasie IV b OSM I st. im. I. J. Paderewskiego w Krakowie, odbyła się w dniu 19 listopada kolejna lekcja na temat spraw związanych z kolekcjonowaniem znaczków pocztowych w ramach cyklu zaproponowanego przez Ogólnopolski Klub Filatelistyczny „Cracoviana”.
Dzieci z klasy IV b miały już pierwsze lekcje filatelistyki w poprzednim roku szkolnym. Odbyły się one w dniach 27 stycznia, 18 kwietnia i 19 czerwca 2011 roku. Na tych zajęciach uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi wiadomościami o znaczku, kartce pocztowej oraz poczcie. Sprawozdanie z odbytych lekcji znajdują się na stronie internetowej Klubu „Cracoviana” www.cracoviana.org .
Zarówno lekcje planowane w 2012 r. jak i najbliższa lekcja, poprzedzona została przygotowaniem przez Jerzego Dudę krótkiego programu oraz rozmowami z dyrektorem szkoły p. Bogdanem Piznalem oraz wychowawczynią klasy p. Lidią Florek, a także przedstawicielkami Poczty Polskiej SA, Regionalnym Działem Filatelistyki i Handlu w Krakowie w osobach Kierowniczki Działu p. Sabiny Głogowskiej oraz Edyty Wesołowskiej (fot. 7).
W programie lekcji z 19 XI. 2012 przewidziano:
- Przypomnienie z wcześniejszych lekcji; co to jest znaczek pocztowy, co to jest znak pocztowy, charakterystycznych cech znaczka pocztowego, informacji jakie znajdują się na znaczku, rysunku znaczka i jego możliwej tematyki, muzyki jako motywu znaczków (przypomnienie tematów muzycznych na znaczkach pocztowych.)
Powtórka tematu miała charakter prelekcji multimedialnej, bowiem wcześniejsze lekcje są nagrane na płytach CD.
- Kolejne lekcje będą dotyczyły omówienia podstawowego warsztatu kolekcjonera znaczków pocztowych. Lekcje będą prowadzone w formie warsztatów czyli z pełnym zaangażowaniem dzieci.
a/ lekcja czwarta obejmowała omówienie, zaprezentowanie i wspólną pracę z dziećmi spraw dotyczących:
- form przechowywania znaczków, sposobów ich układania i zabezpieczania przed uszkodzeniem lub zniszczeniem
- Albumy i ich rodzaje, klasery, wkładniki, zalety i sposobu użytkowania, hawidy (pokaz wybranych egzemplarzy)
- pęsetki (pincetki), rodzaje, posługiwanie się nimi
- szkła powiększające, lupy, ich rodzaje, posługiwanie się, wykorzystywanie
- wstępnych oględzin i ocen parametrów znaczków w tym dotyczących m. in;
- ząbkowania (ząbkomierze - co to jest, do czego służy, rodzaje, posługiwanie się i praktyczne wykorzystywanie)
- rodzaju papieru - fluorescencyjny i zwykły (wykorzystanie lampy ultrafioletowej, do czego służy, posługiwanie się)
- znaków wodnych (miseczka do wywoływania znaków wodnych – co to jest, do czego służy i jak praktycznie z niej korzystać)
W lekcji uczestniczyło 19 uczniów i uczennic (5 nieobecnych). Obecne były również przedstawicielki Poczty Polskiej SA, Regionalnego Działu Filatelistyki i Handlu w Krakowie pp. Sabina Głogowska i Edyta Wesołowska. Panie zostały gorąco przyjęte przez uczennice i uczniów, a także przez p. wychowawczynię, bowiem dzięki ich staraniom, dzieci otrzymały do dyspozycji niezwykle cenne upominki od Poczty Polskie SA w postaci podstawowego zestawu dla początkującego filatelisty w tym: pęsetki, lupy, ząbkomierza oraz klasera. Dodatkowo Klub „Cracoviana” zakupił z własnych funduszy zamykane plastykowe opakowania na te zestawy (fot. 1) oraz komplety znaczków. Materiały te będą przekazywane na własność dzieciom szczególnie zainteresowanym kolekcjonowaniem znaczków. Do czasu przekazania ich, zostały zdeponowane w klasowej szafie z możliwością wykorzystania przez dzieci na lekcjach wychowawczych.
Uczniowie bardzo żywo reagowali na prezentowane przez prowadzącego lekcję Jerzego Dudę przyrządy kolekcjonera znaczków w tym, podświetlane lupy różnego typu, formatu i wielkości, także ciekawość wzbudziły dawne albumy i nowe ich rozwiązania jak również wkładniki oraz hawidy. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz lampy emitującej światło ultrafioletowe oraz oglądanie znaczków drukowanych na papierach „świecących” i nieświecących”. Dzieci były aktywne, odpowiadały poprawnie na pytania i widać było ich emocjonalne zaangażowanie.
Na zakończenie zajęć zaproponowano uczniom, chcącym uczestniczyć w zabawie, ”zadanie domowe”. Tematem zadania jest opisanie wybranego znaczka i znalezienie możliwie największej liczby szczegółów na jego rysunku. Do wyboru dzieci miały trzy znaczki ze słynnej serii „historyczne miasta polskie” wydanej przez Pocztę Polską w 1960 roku projektowanej przez Witolda Chomicza, a mianowicie znaczki przedstawiające widoki Gniezna, Krakowa i Warszawy (do wyboru). Opisy mają zostać przygotowane na kartkach pocztowych, przekazanych przez Klub „Cracoviana”, i przesłane na adres Klubu. Najlepsze prace będą nagradzane i pokazane na stronie internetowej.
Na zakończenie lekcji, trwającej ponad jedną godzinę, zostało wykonane wspólne zdjęcie (fot. 2).
Po lekcji przedstawicielki Poczty Polskiej SA z Krakowa i prowadzący zajęcia zostali przyjęci przez p. Dyrektora szkoły, który podziękował za cenne upominki, prosił o kontynuowanie lekcji oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy Pocztą Polską SA, Klubem „Cracoviana” i Szkołą oraz rozszerzenie formy działania na inne klasy.
W dniu 23 listopada 2012 roku odbyła się krótka lekcja dodatkowa, w czasie której uczniowie mieli okazję praktycznego posługiwania się ząbkomierzem.(fot. 3, 4, 5 i 6) Posługiwanie się nim sprawiło dzieciom nieco kłopotu i warto do tego urządzenia i pomiaru wrócić na chwilę podczas kolejnej lekcji. W trakcie lekcji , zostały obszerniej omówione sprawy związane z odrobieniem „zadania domowego” z uzupełnieniem informacji o nowej możliwości jego realizacji.
Następna lekcja została zaplanowana na 3 grudnia 2012 roku.
Lidia Florek
Wychowawczyni klasy IV b
Jerzy Duda
Klub „Cracoviana”