Artykuły
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: wtorek, 08, luty 2022 13:04
- MAREK
- Odsłony: 4207
ODPOWIEDŹ NA PYTANIE
Jeden z moich Kolegów, kolekcjoner, po informacji, że staram się wykorzystywać znaczki pocztowe z motywem krakowskim do frankowania przesyłek listowych w korespondencji zarówno krajowej jak i zagranicznej, zadał mi pytanie; czy to wykorzystanie dotyczyło również bloku z 2000 roku Fi. 170 (129) rytowanego przez Czesława Słanię i znaczków Fi.3677 i 3678?.
Dziękując za zainteresowanie sprawą odpowiadam, że wymienione walory przez kilka lat stanowiły dla mnie podstawowy materiał pocztowy do frankowania przesyłek krajowych i zagranicznych w różnych układach, jako frankatura wielokrotna czy mieszana. Zużyłem paczkę czyli 100 szt. bloku ząbkowanego i ponad 70 szt. bloku ciętego. Dodatkowo ponad 40 arkuszy (ogółem) wspomnianych znaczków. Zapewne nie jest to dużo, ale mam satysfakcję, że akcenty krakowskie były na kopertach widoczne. Podaliśmy na stronie internetowej przykład dotyczący znaczków, wprawdzie odosobniony, ale symptomatyczny.
Większość przesyłek, głównie kopert, została „skonsumowana” przez adresatów zapewne w sposób im odpowiadający. Albo do kosza, albo do zbioru. Niektórzy stali korespondenci, zwłaszcza ci nie zbierający całości pocztowych, znając moje hobby, jeśli tylko kopert nie były uszkodzone odsyłali mi je, licząc na moje uznanie i podziękowanie. Niestety odesłanych całości pocztowych z motywem krakowskim mam jedynie kilka sztuk.
A co również niepokojące, nikt się ich nie pozbywa, o czym świadczy brak ich na portalach aukcyjnych. Na fot. 1-4 przykłady wykorzystania bloku Fi.170 ciętego, znaczków z bloku ząbkowanego, a na fot.5-6 znaczków wydania z 2000 roku do frankowania przesyłek krajowych i zagranicznych. Ze względu na rozmiary bloku, koperty przesyłek były rozmiaru od 195x 145 mm do 250 x 175 mm.
Znaczna liczba wspomnianych znaczków została wyklejona na okolicznościowe kartki wydane przez Klub Cracoviana, Okręg Małopolski PZF i Galerię Ekslibrisu z okazji jubileuszu 650 lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego 1364-2014 podczas którego zorganizowano wystawę Wspomnień czar-wydawnictwa pocztowe, publikacje i varia związane z jubileuszem 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego z wernisażem w dniu 28 stycznia 2014 roku. Przykłady ofrankowanych kartek z widokami pieczęci uniwersyteckiej z różnych wieków podane sa na fot. 7-8. Na kolejnych fotografiach 9-10 przykłady ofrankowanych kartek z wystawy Uniwersytety świata w kolekcjonerstwie.
Jerzy Duda
Administrator Piotr