Artykuły
JAK BLOK RYTOWANY PRZEZ CZESŁAWA SŁANIĘ STAŁ SIĘ AMBASADOREM KRAKOWA.
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: czwartek, 03, luty 2022 15:34
- MAREK
- Odsłony: 4351
JAK BLOK RYTOWANY PRZEZ CZESŁAWA SŁANIĘ
STAŁ SIĘ AMBASADOREM KRAKOWA.
Jak już wspominaliśmy na klubowej stronie internetowej, w 2000 roku, z okazji przyznania Krakowowi zaszczytnego miana Europejskie Miasta Kultury, Poczta Polska wprowadziła do obiegu serię dwóch znaczków Fi. 3677 i 3678 oraz blok Fi. nr 170 A i B.
Znaczkom i ich treści poświęciliśmy oddzielny artykuł (Sławetni z Krakowa na znaczkach pocztowych, opublikowany 26 stycznia 2022 roku). Szczególnego znaczenia dla kolekcjonerów cracovianów nabrał jednak blok w wersji zarówno ząbkowanej jak i ciętej. (fot. 1)
W 1978 roku Kraków (Stare Miasto, Wawel, Kazimierz i Stradom) został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa. Z inicjatywy władz Krakowskiego Okręgu PZF, po długotrwałych negocjacjach Poczta Polska zdecydowała o powstaniu cyklu wydawniczego tzw. krakowskiego, w czasie którego corocznie wydawano dwa znaczki i dwie całostki pod hasłem Odnowa zabytków Krakowa (w latach 1982- 1988) Po zakończeniu tego cyklu miłośnicy Krakowa spodziewali kontynuacji wydań o tematyce krakowskiej. W 1991 roku nadarzyła się wyjątkowa okazja zaprezentowania miasta na forum europejskim poprzez walor pocztowy, bowiem w Krakowie odbywało się Sympozjum Komitetu Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na temat Dziedzictwa Kulturalnego. Pomimo starań krakowskich kolekcjonerów i zgłoszeniu wielu propozycji Poczta Polska wydała (zapewne w pośpiechu) znaczek Fi. 3185 o którym niektórzy uczestnicy KBWE wypowiadali się w słowach nie nadających się do publikowania.
Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku krakowscy filateliści, w tym głównie mgr Janusz Adamczyk, długoletni prezes Klubu „Cracoviana”, wybitny polski filatelista posiadający olbrzymi dorobek badawczy, publikacyjny i wystawienniczy w kraju i poza jego granicami, zabiegali u władz Poczty Polskiej o wydanie spektakularnego wydawnictwa „na miarę Krakowa”. O przebytej drodze zakończonej sukcesem napisał Janusz Adamczyk w artykule Zmagania o bloczek z panoramą Krakowa wg Schedla wydrukowanym w „Jubileuszowym albumie Klubu Cracoviana 1969 – 1999” wydanym z okazji obchodów 30.lecia istnienia Klubu.
W załączniku przedruk artykułu ze wspomnianego Albumu.
Blok cieszył się znacznym powodzeniem wśród filatelistów, a także wśród użytkowników Poczty Polskiej. Nakład bloku ciętego został dość szybko wyczerpany. Dyrekcja Okręgu Poczty w Krakowie przygotowała foldery z kolorową odbitką najstarszego widoku Krakowa Hartmanna Schedla, fragmentem tekstu z „Kroniki świata” dotyczącym Krakowa i krótka historią poczty w Krakowie. (fot. 2).
W folderze umieszczony był blok z okolicznościowym datownikiem, a kolekcjonerzy mogli dodatkowo uzyskać podpis Czesława Słani (fot.3).
Jerzy Duda
Administrator Piotr