Rocznica Grunwaldu

Poczta Republiki Togo w dniu 28 lutego 2020 roku wprowadziła do obiegu czteroznaczkowy arkusik o nominale 4 x 800 CFA – Centralny Frank Afryki Zachodniej. Bloczek jednoznaczkowy o wartości nominalnej 3300 CFA. Napisy w języku angielskim.

610. ROCZNICA BITWY POD GRUNWALDEM !

Znaczki na arkusiku przedstawiają:

1 . Wielki Mistrz Krzyżacki na tle zamku – twierdzy Marienbourg – Malbork

2 . Trzy tarcze herbowe z trzema herbami:

a . Orzeł Polski z epoki – Jagiellonów.

b . Pogoń – zbrojny rycerz na galopującym koniu, herb ówczesnej i obecnej Litwy.

c . Na białym polu tarczy czarny krzyż, herb Zakonu Rycerzy Krzyżowych.

3 . Rycerz polski i litewski w pełnym uzbrojeniu.

4 . Motyw walczących rycerzy: polskich, litewskich i zakonnych.

Blok jednoznaczkowy, wartość nominalna: 3300 CFA. Na znaczku rycerz Zakonu Krzyżaków w pełnym uzbrojeniu na galopującym koniu z wyciągniętą ciężką kopią, przygotowaną do ataku na przeciwnika. Na tle bloczka trzy popiersia władców, na trzech tarczach:

1 . ULRYK von JUNGINGEN – Wielki Mistrz Krzyżacki

2 . WITOLD – VYTAUTAS - Wielki Książę Litewski

3 . WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO – Wielki Książę Litewski a, Król Polski dynastii Jagiellonów

Schematyczny plan bitwy, wraz z legendą oraz powtórzony motyw walki, ze znaczka numer 4 na arkusiku. Bitwa, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu, między Zakonem, a rycerstwem: Polski, Litwy, Tatarami i częścią słowiańskiej Europy. Po zakończonej bitwie zatrzymano wielu ważnych jeńców krzyżackich, a w oczekiwaniu na okup trzymano ich na zamku Tenczyn pod Krakowem. Powrót króla Jagiełły do stolicy nastąpił dopiero w szesnaście miesięcy po bitwie, ponieważ król dalej prowadził działania wojenne i oczekiwał na orzeczenia słuszności prowadzonej wojny z Zakonem od papieża Jana XIII. Pomyślny wyrok z Rzymu zastał monarchę w Niepołomicach. Po pozytywnej wieści natychmiast przystąpiono do przygotowania uroczystego wjazdu monarchy do Krakowa. Wjazd miał charakter pielgrzymki, w dniu 25 listopada 1411 roku Jagiełło wyruszył pieszo z Niepołomic i szedł pieszo przez Wieliczkę i Kazimierz, otoczony wyższym duchowieństwem i rycerstwem. Przed procesją niesiono zdobyczne pod Grunwaldem krzyżackie chorągwie, na Kazimierzu, wstępowano po drodze do tamtejszych kościołów. Następnie zatrzymano się na dłużej na Skałce, składając hołd św. Stanisławowi – Patronowi Polski, w dalszą drogę orszak królewski udał się na Wawel, gdzie po głównych uroczystościach dziękczynnych rozwieszono chorągwie krzyżackie wokół grobu św. Stanisława w katedrze na Wawelu. Ceremonia zakończyła krakowskie uroczystości ku czci zwycięstwa, które dały początek tradycji obchodów grunwaldzkich.

PS. Polacy wiedzą, że bitwa 15 lipca 1410 roku rozegrała się pod Grunwaldem, natomiast, niektórzy Niemcy uporczywie twierdza, że bitwa ta rozegrała się pod Tannenbergiem. Tannenberg, okręg Stębark, wieś w województwie olsztyńskim [gmina Grunwald ] na obszarze Garbu Lubawskiego.

Podczas I Wojny Światowej 26 – 30 sierpnia 1914 roku na wschód od Tannenbergu w rejonie Olsztynek – Nidzica – Jedwabne, miejscu przegranej bitwy rosyjskiej 2 armii dowodzonej przez

generała A. W. Samsonowa z niemiecką 8 armią generała P. von Hindenburga i szefa sztabu generałem E. Ludendorffem. Bitwie, która przyniosła rozgłos obydwu niemieckim generałom, Niemcy

nadali nazwę miejscowości nie objętej terenem walk, aby stanowiła symbol odwetu na Słowianach za ich zwycięstwo 1410 roku pod Grunwaldem, przez Niemców zwanej Tannenbergiem.

Józef S.