CIEKAWOSTKI Z KRAKOWA WYBRANE KARTY ANALOGICZNE

                                               CIEKAWOSTKI Z KRAKOWA

                                         WYBRANE KARTY ANALOGICZNE  

            Karty analogiczne inaczej karty maksimum (oznaczenie CM) to widokówki, które na stronie z grafiką mają naklejony znaczek o tym samym motywie co karta. Znaczek powinien być skasowany stemplem o treści związanej tematycznie z karta i znaczkiem. Karty znane były i kolekcjonowane od początku XX wieku. Teoretyczne podstawy tej formy kolekcjonerstwa przygotował polski filatelista Marian Haydzicki i zaprezentował je w 1947 roku na Międzynarodowym Kongresie Zbieraczy Kart w Dijon. Przykład karty analogicznej sygnowanej przez Mariana Haydzickiego i dr. R. Szuszkiewicza z Tarnowa prezentowany jest na fot. 1 i 2 oraz 1 a.

 

fot.1

fot.2

fot. 1a

            Na fot. 1 i 2 karty w formacie 105 x 147 mm drukowane w kolorze brązowym z wykorzystaniem fotografii wykonanej nocną porą przez Stanisława Muchę . Karty przedstawiają Pomnik Grunwaldzki znajdujący się na Placu Matejki w Krakowie. Na obu kartach przyklejone są na awersie znaczki wydane przez Pocztę Polską Fi. 362 przedstawiające Pomnik Grunwaldzki. Znaczki skasowane są datownikami: pierwszego dnia obiegu (15.04.1946 – karta fot.1) oraz ostatniego dnia obiegu (30.07.1947 – karta fot.2). Rewers obu kart wygląda tak samo i przedstawiony jest na fot. 1a.

 

            Fot. 3 przedstawia kartę analogiczną z roku 1943. Karta fotograficzna (bez obiegu) autorstwa Stanisława Muchy z widokiem Wieży Ratuszowej z odwachem i fragmentem Sukiennic ma na awersie przyklejony znaczek wydany przez Pocztę Generalnej Guberni w seri Widoki zabytkowych budowli w roku 1940 Fi. t. II nr 48 o tym samym temacie (Wieża Ratuszowa w Krakowie) Znaczek skasowany jest datownikiem okolicznościowym wykonanym z okazji 4. rocznicy utworzenia GG.

 

            Fot. 4 przedstawia kartę   analogiczną z motywem katedry wawelskiej. Karta wydana drukiem w oparciu o fotografie wykonaną przez Stanisława Kolowcę posiada na awersie znaczek o tym samym motywie Fi. 366 projektowany przez J. Wilczyka z serii zabytki Krakowa wydany przez Pocztę Polską w 1945 roku. Znaczek skasowany jest datownikiem Urzędu Pocztowego Kraków 1 w dniu 30. 06.1946 ( na dzień przed wycofaniem znaczka z obiegu pocztowego).

                                                                                                                Jerzy Duda

                                                                                             Administrator Piotr Malec