Nowa zabawa „Kocham Kraków”
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 17, maj 2017 09:21
Przed kilkoma dniami zakończyliśmy zabawę polegającą na tworzeniu ze starych widokówek i znaczków pocztowych wydanych przez Pocztę Polska nietypowych „pamiątek z Krakowa”. Uznaliśmy, że jest to jeden ze sposobów przypominania, a nawet ratowania starych widokówek jak i przypominanie walorów pocztowych o motywach krakowskich. Połączenie wspomnianych dwóch przedmiotów kolekcjonerskich i nadanie im ważności poprzez ofrankowanie znaczkiem obiegowym z możliwością wysłania do adresata ma swój urok i nadaje pamiątce zupełnie nową specyficzną i godną Krakowa wartość.
Od 2011 roku Klub rozpowszechnia – jak zapisano w regulaminie Klubu – hasło „Kraków – filatelistów obowiązek”. Ma ono na celu zwiększenie zainteresowania filatelistów, adeptów filatelistyki, Krakowian, walorami krakowskimi, dotyczącymi Krakowa, związanymi z Krakowem i Małopolską.
Starając się wypełnić nasze postanowienie wymyśliliśmy z Markiem, Administratorem strony internetowej, nową zabawę. Zapraszamy do uczestniczenia w niej członków Klubu, filatelistów zrzeszonych i niezrzeszonych, a w ogóle mieszkańców Krakowa, a nawet tych wszystkich którym Kraków jest drogi i mają do niego sentyment, (a do tego korzystających jeszcze z usług Poczty Polskiej w zakresie korespondencji listowej), do frankowania korespondencji znaczkami o motywach krakowskich lub związanymi z Krakowem.
****
W zabawie której nadaliśmy tytuł „KOCHAM KRAKÓW” uczestniczą dwie osoby, nadawca i adresat. Zabawa polega na ofrankowaniu korespondencji przez nadawcę czyli naklejaniu znaczków pocztowych emitowanych przez Pocztę Polską, tylko, albo w znaczącej większości (ponad 90% wartości ofrankowania), o motywach krakowskich lub związanych z Krakowem, a odbiorca czyli adresat przesyła skan przesyłki na internetowy adres Klubu „Cracoviana”. Przesłane „prace”, które nadejdą do Klubu po 1 czerwca 2017 roku będziemy publikować na klubowej stronie internetowej. Najciekawsze walory będą uczestniczyły w konkursie ogłoszonym w późniejszym czasie.
****
Z informacji uzyskanych od naszych internautów wiemy, że wielu z nich posiada całości z dawnych lat ofrankowane znaczkami z motywami krakowskimi, które warto zaprezentować ze względu na ich wartość kolekcjonerską, emocjonalną i rodzinną. Być może wysyłający nie realizowali świadomie naszego hasła „Kocham Kraków” ale bezwiednie włączyli się do zabawy mając dostęp do takich, a nie innych znaczków. Należy również mieć na uwadze, że wysyłający świadomie frankowali przesyłki takimi właśnie znaczkami czyniąc sobie i adresatowi wielką przyjemność. Prosimy o przesyłanie nam skanów wybranych, ciekawych całości ofrankowanych znaczkami z motywami krakowskimi. Oczywiście występujemy do naszych internautów z prośbą, dziękując z góry za okazaną pomoc w poszukiwaniu atrakcyjnych całości, ale równocześnie zwracamy uwagę na warunek jaki stawiano niegdyś temu, kto przybywał do Krakowa:
Orzeł w krakowskiej bramie pod trzema wieżami
Rozciągnionymi Gości przyjmuje skrzydłami
Patrzy jednak z pilnością, gdy bram Waszych strzeże
Kogo puścić do miasta, kogo wziąć do wieże.
Sądzimy, że nasza prośba będzie spełniona i nie trzeba będzie dla opornych uruchamiać „Wieży”.
Udało się nam pozyskać na początek naszej zabawy kilka całości, które – jak sądzimy - są na tyle atrakcyjne, że można je zaprezentować na naszej stronie.
Fot. 1 a i b; to przesyłka listowa polecona (R 000370) w kopercie o wymiarach 19, 8 x 16,2 mm przesłana droga lotniczą z urzędu pocztowego Kraków 1 do USA (Chicago) w dniu 31. 01. 1983 roku ofrankowana 6 znaczkami i bloczkiem z czego 5 znaczków jest z motywem krakowskim. Koperta z odciskiem stempla cenzury w Warszawie na odwrocie posiada stemple odbiorcze.
fot. 1a
fot. 1b
Fot. 2 koperta przesyłki listowej priorytetowej, poleconej wysłana z urzędu pocztowego Kraków 53 do Francji ofrankowana 5 znaczkami z motywami krakowskimi i wizerunkiem św. Jana Pawła II na bloczku wydanym z okazji VII wizyty papieża w Polsce. Znaczki „skasowane” okolicznościowym stemplem upamiętniającym 100 rocznicę śmierci św. Brata Alberta. Koperta została we Francji odebrana osobiście przez adresata wobec jego nieobecności w czasie wizyty listonosza.
fot. 2
Fot. 3 koperta przesyłki listowej priorytetowej, poleconej wysłana z urzędu pocztowego Kraków 1 dnia 12.10.1912 roku do Islandii. Koperta ofrankowana 4 znaczkami z motywami krakowskimi w tym dwoma znaczkami z bloku wydanego z okazji przyznania Krakowowi tytułu Europejskiej Miasto Kultury w 2000 roku. Znaczki ostemplowane okolicznościowym datownikiem stosowanym w czasie wystawy filatelistycznej „Śladami błogosławionych Anieli Salawy i Jana Pawła II”.
fot. 3
Fot. 4 koperta przesyłki listowej, priorytetowej, poleconej wysłanej w kopercie o wymiarach 250 x 176 mm z urzędu pocztowego Kraków 53 w dniu 28.12.2010 roku do Francji. Koperta ofrankowana 3 bloczkami ciętymi z 2000 roku (Kraków Europejskie Miasto Kultury) i dwoma znaczkami ząbkowanymi z bloku ząbkowanego.
fot. 4
Zachęcamy do prezentowania na naszej stronie co ciekawszych całości ofrankowanych znaczkami z motywami krakowskimi.
Jerzy Duda
i Administrator