Zrób sobie przyjemność...cz.7

            Pokazaliśmy na naszej stronie internetowej kilkanaście dawnych widokówek Krakowa ze znaczkami o podobnych lub tych samych motywach co widokówki, które zostały „ożywione” czyli przygotowane do wysyłki  dzięki ofrankowaniu ich  znaczkami obiegowymi. Znaczki zostały unieważnione stemplami nadawczymi w krakowskich urzędach pocztowych  z których ekspediowano widokówki. Potraktowaliśmy tą propozycję jako zabawę, która w efekcie mogła stać się  stworzeniem  nowej kategorii  „pamiątek z Krakowa”. Pamiątek tyle nietypowych co wykorzystujących zapomniane od dawna widokówki z równie zapomnianymi znaczkami. Efekty były chwalone przez tych, którzy mieli możliwość oglądania takich „walorów” w urzędach pocztowych w czasie ich  wysyłki. Oczywiście przygotowanie tego rodzaju „pamiątki” wymaga od wysyłającego wyszukania odpowiedniej widokówki (dawnej) oraz  znalezienie odpowiedniego znaczka pocztowego ale efekty, zdumienie i radość u  adresata murowane.  Mieliśmy okazje  doświadczyć  tych efektów po otrzymaniu  przesyłki –  nietypowej pamiątki z Krakowa - od jednego z internautów mieszkającego od niedawna  poza Krakowem. 

            Proponujemy obecnie obejrzenie  dwóch nadzwyczajnych, według naszych opinii, pamiątek z Krakowa. Są one nadzwyczajne bowiem stopień podobieństwa tematu na widokówce i znaczku pocztowym jest osobliwy.

Na fot. 1 pokazana jest widokówka fotograficzna o zatartym opisie na stronie verso, wykonana według fotografii Stanisława Muchy zatytułowana Kraków. Wawel. Widok od wschodu. Poszukiwałem od dawna tej widokówki ponieważ zdecydowana większość widoków Zamku królewskiego na Wawelu na widokówkach jest z innych stron (od zachodu, od północy). Natomiast na znaczku pocztowym wydanym przez Pocztę Polską  w 1984 roku (Fi 2805) jest  widok zamku właśnie od  wschodu.

skan421
fot. 1 

            Na fot. 2  zestaw przygotowany przez  jednego z naszych internautów prezentujący widokówkę  wydaną przez  Biuro Wydawnicze Ruch w 1962 roku przedstawiającej Dziedziniec Wszechnicy Jagiellońskiej – Collegium Maius – jak informuje napis wydrukowany w 4 językach, wykonanej według fotografii barwnej K. Kaczyńskiego. O podobieństwie ilustracji widokówki i rysunku na  znaczku wydanym  w 1986 roku (Fi. 2869) nie wspominam.

skan422
fot.2

            Na tym kończymy naszą zabawę w przygotowywanie nowych, nietypowych  pamiątek z Krakowa  wykorzystujących dawne widokówki i znaczki  pocztowe  o podobnych tematach. Jeśli  nasz pomysł się spodobał prosimy internautów o  informacje i  przesłanie nam nowych, własnych,  oryginalnych propozycji. Chętnie  zaprezentujemy  przesłane propozycje na naszej stronie internetowej.  

Jerzy DUDA