Witowy "Żaczek"

        Przyznajemy, że  nie spodziewaliśmy się, że członkowie naszego Klubu Cracoviana, odpowiadając na nasz internetowy apel związany z obchodami 70 rocznicy powrotu ołtarza Wita Stwosza  do Krakowa po  wojennej tułaczce, zaskoczą nas jakimś niezwykłym odkryciem. Nie udało się nikomu zaskoczyć nas, nawet przez internautów odwiedzających naszą stronę. Wobec tego postanowiliśmy sami zaskoczyć wszystkich i odkryć - najtrudniejszy do odkrycia - według nas -  motyw z ołtarza Wita Stwosza znajdujący się na znaczkach wydanych przez Pocztę Polską.
   Znaczek wprowadzony do obiegu 7.05.2004 roku z okazji 10. Konferencji Rządowych Producentów Znaczków Pocztowych o nominale 3,45 zł z przywieszką (Fi 3957), drukowany w arkuszach 10 x 3 znaczki przedstawia widok młodzieńca w turbanie. Młodzieniec ten stoi w dosyć dziwnej pozie z uniesioną wysoko nogą i nienaturalnie złożonymi rękoma.
    Jest to widok niewielkiej rzeźby wykonanej przez Wita Stwosza umieszczonej w obramowaniu szafy ołtarzowej i umieszczonej wysoko, stąd słabo widocznej dla zwiedzającego. Co ciekawe młodzieniec spogląda w stronę przeciwną do rozgrywającej się w ołtarzu sceny.
     W obramowaniu szafy znajduje się kilka figurek, które obrazują albo dostojne, hieratyczne postacie albo właśnie są posążkami odzianymi w szaty współczesnych Stwoszowi ludzi, jak można się domyśleć, przyjezdnych kupców, mieszkańców kwartału żydowskiego albo krakowskich żaków.
     Figurka ta zainspirowała  rzeźbiarza Franciszka Kalfasa, który wykonał w brązie powiększenie figury wzorowanej na rzeźbie Wita Stwosza. W 1958 roku wykonana została fontanna zaprojektowana przez Jana Budziłło na której znalazła się rzeźba - nazwana Pomnikiem Żaczka - do dzisiaj zdobiąca Plac Mariacki w Krakowie.

Na kolejnych fotografiach:

fot. 1
FDC ze wspomnianym znaczkiem i okolicznościowym stemplem na którym zaprezentowano głowę młodzieńca w turbanie

1

 

fot. 2
Okolicznościowa, ilustrowana koperta  wydana z okazji wystawy filatelistycznej zorganizowanej dla upamiętnienia 400. rocznicy Gdańskiej Ordynacji Pocztowej z okolicznościową erką i stosownym stemplem odciśniętym na wspomnianym wcześniej znaczku pocztowym (Fi 3957).

2

 

fot. 3 
Koperta przesyłki listowej, poleconej, priorytetowej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru wysłana z Krakowa do Rabki - Zdroju z wykorzystaniem dwóch wspomnianych znaczków (Fi 3957) z różnym umieszczeniem przywieszek oraz dodatkowo ze znaczkiem (Fi 3790) przedstawiającym widok fragmentu rzeźby głowy św. Jana z ołtarza Wita Stwosza.

3

 

fot. 4
Koperta  przesyłki listowej, poleconej wysłanej z urzędu pocztowego Iława do Krakowa ofrankowanej 8 znaczkami w tym jednym (Fi 3790) z motywem z ołtarza Wita Stwosza. Zachęcamy naszych internautów do poszukiwania dalszych przykładów wykorzystania znaczków pocztowych z motywami z ołtarza Wita Stwosza w obiegu pocztowym.   

4

Jerzy Duda i
Administrator