Cracoviana...

           Nasza strona filatelistycznych "Ciekawostek" ze świata, dotyczących Krakowa lub związanych z miastem, choćby przez osoby zasłużone dla miasta lub wydarzenia, stale się wzbogaca. To cieszy i rodzi nadzieje, że z czasem może powstać interesujący zbiór, którym będzie mogło pochwalić się miasto i jego władze. Prezentowany na naszej stronie materiał jest zarówno ciekawostką jak i materiałem świadczącym o zainteresowaniu Krakowem poza granicami kraju. Ma również wydźwięk promocyjny dla miasta. Zachęcamy naszych Czytelników i internautów do dalszych poszukiwań. Proponuję zapoznanie się z trzema nowymi ciekawostkami.

        Na fot.1 znana z wcześniejszych opisów, koperta wydana przez pocztę Hiszpanii z przeznaczeniem do użytku tylko w kraju ze znakiem opłaty za list do 20 gr opatrzona prywatnym nadrukiem w formie fotografii. A fotografia przedstawia fragment Rynku krakowskiego z pomnikiem Adama Mickiewicza i Sukiennicami w tle z pierwszym planem utworzonym przez grupę postaci pozujących do grupowego zdjęcia. Fotografia jest unikatowa i została wykonana w 1912 roku przez E. Pierzchalskiego w przerwie obrad 8 Międzynarodowego Kongresu Esperantystów, który odbył się w Krakowie, z obradami w teatrze im. J. Słowackiego. Kongres ten przeszedł do historii esperanta bowiem w trakcie obrad Ludwik Łazarz Zamenhof, twórca esperanta zrezygnował z oficjalnie pełnionych funkcji w ruchu esperanckim.

2 

fot.1

           Na fot.2 ilustrowana koperta z obiegu pocztowego nadana w Wilnie do Wilna z ilustracją stanowiącą odbitkę grafiki na której przedstawiony został Jan Matejko (1838 - 1893). Wybitny malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w której to szkole został później rektorem. Wykształcił wielu malarzy, którzy byli wybitnymi przedstawicielami polskiego modernizmu m. innymi Mechofera, Wyspiańkiego, Malczewskiego. Niezwykle czynny i pracowity pozostawił po sobie wiele wybitnych dzieł, które zagwarantowały mu wielka sławę w Polsce i na całym świecie.

 1

fot.2

          Na reprodukcji koperty z obiegu pocztowego nadanej w Watykanie do Krakowa znajduje się m. innymi arkusz znaczków wydanych przez pocztę Watykanu z okazji 150. rocznicy wydania pierwszego numeru L`Osservatore Romano. Nastąpiło to 1 czerwca, w poniedziałek, 1861 roku. Na dziesięciu znaczkach pokazano historyczne pierwsze strony czasopisma każdego roku w którym byli wybierani papieże. Na pozycji czwartej, w dolnym rzędzie znaczków, jest pokazana reprodukcja strony czasopisma z wizerunkiem Jana Pawła II z 1978 roku, pierwszego papieża nie Włocha od 1523 roku. W tekście zamieszczonym obok i dalej jest wymieniony kilkakrotnie Kraków jako miejsce stałego pobytu kardynała Karola Wojtyły.

3

fot.3

Jerzy DUDA