Cracoviana...

        Informację na temat frankatury mechanicznej na której znalazł się widok fragmentu krakowskiego Rynku Głównego z Wieżą Ratuszową i Sukiennicami stosowanej w Waszyngtonie w dniu 8 października 1960 roku o godzinie 9.00 przed południem, podał wcześniej w "Ciekawostkach" pan Józef Skop prezentując starannie odbitą frankaturę. W uzupełnieniu informacji podanej przez pana Skopa prezentuję ilustrowaną kopertę z obiegu pocztowego, wydaną z okazji 100 rocznicy urodzin Ignacego Paderewskiego ofrankowaną dwoma znaczkami z podobizną Paderewskiego (4 centy i 8 centów) emitowanymi przez pocztę USA 8 października 1960 roku z wykorzystaniem wspomnianej frankatury pierwszego dnia obiegu z zaznaczonym strzałka akcentem krakowskim.

1


         Ilustrowana koperta przesyłki lotniczej z obiegu pocztowego, wysłana z Watykanu 2 czerwca 1979, roku, a więc podczas podczas pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. Ilustrację koperty stanowi kompozycja złożona głównie z rysunku części twarzy Ojca Świętego i Jego podpisu oraz schematycznie ujętej mapy Polski z konturami granic, która to mapa wypełniona jest widokiem fragmentu krakowskiego Rynku Głównego z wieżami kościoła Mariackiego, przyległymi kamienicami i narożnikiem kościoła św.Wojciecha.

2


         Ilustrowana koperta wydana przez pocztę Watykanu, w tzw. Złotej serii, z okazji jubileuszu 1000. rocznicy Chrztu Polski obchodzonego w 1966 roku. Ilustrację koperty stanowi reprodukcja oprawy książki, w której znalazły się dwa dzieła emblematyczne o charakterze mitologiczno - biblijnym. Książka jest darem królowej Anny Jagiellonki, siostry Zygmunta Augusta i żony Stefana Batorego ofiarowanym podczas jej wizyty w Collegium Maius w roku 1584. Oprawę książki, niesłusznie zwanej modlitewnikiem Anny Jagiellonki, wyhaftowała własnoręcznie królowa używając złotej i srebrnej nici, pereł korali i lazurytu.

3

Prezes Klubu
Jerzy Duda