Czy wiesz, że... - walory p. Józefa Skopa cd..
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 18, styczeń 2014 11:27
Pan Józef Skop, zgodnie z obietnicą, udostępnił nam kolejne znaczki pocztowe ze swojego zbioru Poloników, których temat dotyczy Krakowa lub jest z nim związany. Na kolejnych pięciu znaczkach znajdują się:
1. Fragment panoramy Krakowa, z widokiem Wawelu, pochodzącej z „Kroniki Świata" Hartmanna Schedla z 1493 roku.
Na jednym ze znaczków z trzyznaczkowej serii wydanej przez Pocztę Węgier w 1992 roku, przedstawiającej portrety Książąt Siedmiogrodu, znalazł się portret Stefana Batorego (w języku węgierskim Bathory Istvan) (1533 – 1586) na tle wspomnianej panoramy.
2. Nazwa Kraków w języku węgierskim Krakko.
Na znaczku wydanym przez Pocztę Węgier w 1997 roku z okazji kanonizacji bł. Jadwigi Andegaweńskiej ( 1373 – 1399), króla Polski. Znaczek wprowadzony do obiegu 6 czerwca 1997 roku na dwa dni przed kanonizacją na krakowskich Błoniach przez Ojca świętego Jana Pawła II. Na znaczku zaprezentowany jest wizerunek Jadwigi z portretu namalowanego przez Petera Prokopa.
3. Fragment ilustracji pochodzącej ze Statutu Jana Łaskiego wydanego w Krakowie w 1506 w drukarni Jana Hallera.
Na pięcioznaczkowym bloczku wydanym przez Pocztę Litwy w 2005 roku znalazły się znaczki przedstawiające ważne wydarzenia z 1000 letnich dziejów Litwy. Znaczki umieszczone są na tle czarno – białej ilustracji obejmującej cały bloczek i przedstawiającej członków Senatu oraz króla. Na prawym marginesie ilustracji zapisany został tytuł książki z której zaczerpnięto ilustracje oraz miasto (Kraków) z rokiem wydania.
4. Nazwa Kraków na historycznej mapie.
Na bloczku wydanym przez Pocztę Słowacji w 2001 roku zaprezentowano wizerunki książąt wielkomorawskich w tym wizerunek Świętopełka I (871 – 894). Za jego panowania państwo Wielkomorawskie było u szczyty ekspansji. Na mapie przedstawiającej etapy rozwoju państwa pokazana jest lokalizacja Krakowa.
5. Widok Katedry Wawelskiej.
Na jednym ze znaczków, trzyznaczkowej serii, wydanej przez Pocztę Kamerunu w 1979 roku znajduje się portret papieża Jana Pawła II. Seria zatytułowana „Papieże roku 1978” została wydana z okazji jubileuszu 50 lecia państwa Watykan. W górnym prawym rogu wspomnianego znaczka znajduje się symbolicznie potraktowany rysunek Katedry na Wawelu pokazanej od strony Kaplicy Zygmuntowskiej.