Czy wiesz, że... - walory p. Józefa Skopa

               Z wielką przyjemnością informuję naszych Internautów, że w końcu  roku 2013  otrzymaliśmy  informację o odnalezieniu przez  pana Józefa Skopa kolejnych walorów, których treść lub szczegóły dotyczą Krakowa.  Pan Józef Skop, krakowski filatelista, zbiera znaczki wydane przez Pocztę Polską oraz pasjonuje się  Polonicami, które stały się jego prawdziwą pasją. Miałem przyjemność obejrzenia zbioru Pana Józefa jak również  zapoznania się z przygotowaną dokumentacją poszczególnych walorów.  Wzbudziły one moje uznanie i podziw. Pan Józef  Skop  zaproponował  udostępnienie  swojego zbioru do uzupełnienia naszej strony internetowej w  zakresie ciekawostek dotyczących Krakowa.
       W pierwszym rzędzie  prezentujemy 5 walorów wydanych przez poczty różnych krajów z krótkim komentarzem  kolekcjonera.  Pan Józef  przygotowuje kolejną „porcję” walorów, którą niebawem zaprezentujemy.
       Dziękując  właścicielowi zbioru jak i autorowi tekstów za udostępnienie ich zachęcamy kolejnych naszych Internautów do wzbogacania naszej strony internetowej

 www.cracoviana.org

                                                                                                                               Prezes  OKF „Cracoviana"
                                                                                                                                            Jerzy Duda

1.   Fragment panoramy szesnastowiecznego Krakowa z napisem Cracovia.  

01Na znaczku wydanym przez Pocztę Białorusi  w  serii wprowadzonej do obiegu  w dniu 7 września 1997 roku z okazji 480 rocznicy wydania pierwszej białoruskiej książki. Na znaczku o nominale 7500 białoruskich rubli, znalazła się podobizna pierwszego białoruskiego drukarza Franciszka  Heorhija Skoryny, który posiadał drukarnie w Pradze, Wilnie oraz drukował w Krakowie.

 

 

 

 

2.   Widok Zamku Królewskiego na Wawelu, z napisem Kraków w języku litewskim Krokuva.

02

Na znaczku wydanym przez Pocztę Litwy wprowadzonym do obiegu 9 października 1998 roku z okazji jubileuszu 80 rocznicy  poczty litewskiej pokazany jest konny pocztylion na drodze prowadzącej z Wilna do Krakowa.

 

 

 

 

 

 

3.   Na schematycznej, reliefowej  mapie Europy  podana jest lokalizacja  Krakowa.

04

Na jednym ze znaczków trzyznaczkowej serii wydanej przez Pocztę Watykanu wprowadzonej do obiegu 22 listopada 1963 roku z okazji 1100 rocznicy  misjonarskiej wyprawy na tereny Słowian, Cyryla i Metodego pokazana jest  schematyczna, reliefowa mapa Europy z zaznaczonymi obszarami: Polonia, Moravia i Hungaria, a także lokalizacją Krakowa z opisem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.   Boże Narodzenie z ołtarza Wita Stwosza z Kościoła N.M. Panny w Krakowie.

03

Na jednym ze znaczków, dwuznaczkowej serii, wydanej przez Pocztę Watykanu wprowadzonej  do obiegu 20 listopada 1982 roku na Święta Bożego Narodzenia  pokazany jest fragment otwartego Ołtarza Wita Stwosza, na którym jest scena Narodzenie Jezusa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.   Widok fragmentu Katedry Wawelskiej z Wieżą Dzwonów.

05

Ilustracja  pochodzi z bloczka  dwuznaczkowego, wydanego przez Pocztę Azerbejdżanu w 2012 roku z okazji 540 rocznicy nawiązania wzajemnych polsko – azerbejdżańskich stosunków dyplomatycznych. W 1472 roku w Krakowie król Kazimierz Jagiellończyk przyjął posłów władcy Azerbejdżanu Uzan – Hasana. Na znaczkach w bloku znalazły się portrety obu władców.