ZNACZKI CZESŁAWA SŁANI NA PRZESYŁKACH LISTOWYCH. cz.16.

ZNACZKI CZESŁAWA SŁANI NA PRZESYŁKACH LISTOWYCH.

cz.16.

            Kolejny znaczek zaprojektowany przez Czesława Słanie został włączony do trzyznaczkowej serii wydania okolicznościowego emitowanego z okazji Święta Lotnictwa. Serię Fi.632 – 634 wprowadzono do obiegu pocztowego 23 sierpnia 1952 roku, a wraz z nią wydano również FDC. Walory w postaci bloków czteroznaczkowych stemplowanych abonamentowo i FDC pokazane są na fot.1.

            Święto lotnictwa ma w Polsce długą tradycję związaną z osiągnięciami polskich lotników na arenie światowej, ale co ciekawe, termin obchodów tego święta podlegał częstym zmianom. W II Rzeczypospolitej polscy lotnicy mieli przynajmniej dwa znaczące osiągnięcia w lotnictwie. Jednym z pierwszych ważnym i uznanym wyczynem był pierwszy lot samolotu wojskowego z załogą poruczników Stefana Bastyry i Janusza de Beaurain, który miał miejsce dnia 5 listopad 1918 roku. Ten dzień był obchodzony jako Dzień Lotnictwa Polskiego do roku 1931.Kolejnym wyczynem, uznanym na skale globalną, był przelot samolotem Breguet XIX A2 na trasie z Warszawy do Tokio. Wyczynu dokonali porucznik Bolesław Orliński i mechanik sierżant Leonard Kubiak. Lot w obie strony, Warszawa –Tokio i z powrotem, trwał od 27 sierpnia do 25 września 1926 roku. W 1932 roku kapitan pilot Franciszek Żwirko i inż. pilot Stanisław Wigura na polskim samolocie RWD-6 zwyciężyli w Berlinie międzynarodowe zawody samolotów turystycznych „Challenge”. Obaj zginęli w katastrofie lotniczej w Czechach 11.IX. 1932. Poczta Polska wydała w II Rzeczpospolitej dwa znaczki upamiętniające zwycięstwo F. Żwirki i S. Wigury (Fi. 259) w 1933 roku oraz z okazji Międzynarodowego Turnieju Lotniczego Challenge w 1934 roku (Fi.268-9).

Od 1932 roku na rozkaz marszałka Józefa Piłsudskiego święto lotnictwa obchodzono 11 listopada, w Dniu Niepodległości. Po II wojnie światowej Naczelny Dowódca Wojska Polskiego 22 sierpnia 1945 roku rozkazem ustanowił dzień 1 września Dniem Lotnictwa Polskiego. Kolejna zmiana daty Święta nastąpiła 4 maja 1950 roku na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Święto było obchodzone 23 sierpnia w rocznicę pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko- magnuszewskim w 1944 roku.

Od 1993 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej podpisaną przez prezydenta Lecha Wałęsę, Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone 28 sierpnia każdego roku.

Znaczek Fi.633 o nominale 45+15 groszy wydano 23 sierpnia 1952 roku, a więc po raz pierwszy na obchody Dnia Lotnictwa ustanowionego 4 maja 1950 roku. Nakład znaczka wyniósł 1,00 mil. sztuk i był drukowany na białym bezdrzewnym papierze jednolitej grubości. Projektantem znaczka był Czesław Słania, a sztychował M.R. Polak. Na znaczku przedstawiony jest fragment samolotu od strony silnika ze śmigłem oraz postać pilota wsiadającego do samolotu. Projektant znaczka posiadał zapewne jakiś wzorzec w postaci fotografii z zarejestrowaną sytuacją. Widok fragmentu samolotu pokazany na znaczku to impresja projektanta, jak przypuszczamy, jednego z samolotów produkcji radzieckiej będących w użyciu w polskim lotnictwie. Mógłby to być np. Polikarpow I-16 typ 24, jednomiejscowy wolnonośny dolnopłat   albo Polikarpow UTI – 4 dwumiejscowy dolnopłat. Tak sądzimy po obejrzeniu wybranych fotografii wspomnianych samolotów prosząc fachowców od lotnictwa o skorygowanie naszej wersji.

Zaprezentowanie pocztowego wykorzystania znaczka Fi.633 poprzez pokazanie całości pocztowych ofrankowanych tym znaczkiem także znaczków zdjętych z przesyłek

z wyraźnym i czytelnym ostemplowaniem natrafia na problem o którym pisaliśmy w poprzednich odcinkach. Po prostu walorów takich nie ma, a nawet jeśli są to nie są dostępne dla nas. Z trudem znaleźliśmy pięć walorów, w tym trzy całości pocztowe, które prezentujemy na fot.2- 6.

Fot. 2 Koperta standardowych wymiarów przesyłki listowej, krajowej wysłanej z Urzędu

           Pocztowego Warszawa (?) w dniu 31.8.1952 do Krakowa. Przesyłka jest ofrankowana

           jednym znaczkiem Fi.633 zgodnie z taryfą. Znaczek skasowany jest datownikiem

           mechanicznym z wyróżnikiem ab ( wg. kat. A. Myślickiego nr 52 123).  

 

Fot. 3 a,b Koperta standardowych wymiarów przesyłki listowej, zagranicznej, poleconej z

               erką w postaci odbitki pieczątki w kolorze fioletowym z odręcznie wpisanym

               numerem, ekspresowej przesłanej drogą powietrzną z Urzędu Pocztowego Łódź 1

               w dniu 30.9.1952 do Francji. Przesyłka ma charakter filatelistyczny o czym

               świadczy odbitka stosownej pieczęci i podpis na odwrocie przesyłki (b). Przesyłka

               jest ofrankowana całą serią znaczków Fi.632-634 oraz Fi. 614 o łącznej wartości

               2,80 + 15 groszy. Nadpłata w stosunku do taryfy.

 

Fot.4 Koperta standardowych wymiarów przesyłki listowej, krajowej, poleconej z erką w

           postaci odbitki pieczątki w kolorze fioletowym z odręcznie wpisanym numerem

           wysłanej z Urzędu Pocztowego Radom 1 w dniu 2.10.1957 roku do Kielc.

         Ofrankowanie przesyłki stanowią znaczki serii Fi.632 – 634, które zostały wycofane

         30.11. 1953 roku. Jest to fałszerstwo na szkodę poczty(?). Ofrankowanie przesyłki

           wynosi 1,65zł + 15 groszy, a taryfa w 1957 roku wynosiła 1,55 zł + 20 groszy.

 

Fot. 5 i 6 Dwa znaczki F.633 zdjęte z przesyłek. Pierwszy z przesyłki nadanej w Urzędzie

               Pocztowym Strzelce Opolskie dnia 21.4.1953 roku. Drugi znaczek z przesyłki

                pocztowej nadanej w Urzędzie Pocztowym Opole (?) w dniu 28.1.1953 roku.

            To wszystko czym obecnie dysponujemy w odniesieniu do całości pocztowych oraz znaczków Fi 633 czytelnie stemplowanych. Sądzimy, że walory z tym znaczkiem znajdują się w zbiorach polskich filatelistów, którzy je w najbliższym czasie udostępnią – o co serdecznie prosimy - z odpowiednim tekstem i komentarzem w celu zaprezentowania na klubowej stronie internetowej.

            Po tygodniu od wydania znaczka Fi.633 rozpoczął się „miesiąc Słani” i nadzwyczajne emisje Poczty Polskiej. Ale o tym w następnej części.      

           

                                                            

                                                                                                                      Jerzy Duda

                                                                                                         Administrator   Piotr