Via Vita, drogi na znakach pocztowych i widokówkach

Kolekcjonerski pokaz
Via Vita, drogi na znakach pocztowych i widokówkach”

            Dnia 9 kwietnia 2015 roku w sali wystawowej Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie miał miejsce wernisaż pokazu kolekcjonerskiego z cyklu Znaki pocztowe w służbie techniki pod tytułem Via Vita, drogi na znakach pocztowych i widokówkach.

W obecności 38 osób reprezentujących między innymi krakowskie wyższe uczelnie techniczne również Uniwersytet Jagielloński, środowisko techniczne w tym przedstawiciele SITK, inżynierowie o specjalności drogowej oraz filateliści z Okręgu Małopolskiego w tym również spoza Krakowa, nastąpiło otwarcie kolejnej wystawy – ze wspomnianego cyklu - organizowanej przez Muzeum Inżynierii Miejskiej we współpracy z Małopolskim Okręgiem Polskiego Związku Filatelistów, Ogólnopolskiego Klubu Filatelistycznego „Cracoviana” pod medialnym patronatem redakcji czasopisma „Drogi Samorządowe”.

Polecam obejrzenie wystawy z kilku powodów. Przede wszystkim zorganizowano ją w ramach jubileuszu 200 rocznicy utworzenia Rzeczpospolitej Krakowskiej, istniejącej 31 lat , od 1815- 1846 roku. Organizatorzy zwrócili uwagę na unikatowy w kolekcjonerstwie temat „drogi” , który łączy się z działalnością Senatu Wolnego Miasta Krakowa w zakresie tworzenia podstaw nowoczesnej gospodarki na drogach w Polsce. Na uwagę zwraca forma i sposób prezentacji materiału kolekcjonerskiego, do którego zaliczają się znaczki pocztowe, widokówki i dokumenty lub ich kopie, a także bogactwo treści tego materiału. Nie bez znaczenia dla popularyzacji tematu mają, towarzyszące wystawie, folder oraz szesnastostronicowy Przewodnik po wystawie.

Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej i Jerzego Dudy. Autorami wystawy są: Jerzy Duda i Beata Krzaczyńska.

Wystawę można zwiedzać od dnia 10 kwietnia do 3 maja 2015 roku, w godzinach 10.00 do 16.00.

                                                                         Marek Golonka
Dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej

 

W trakcie uroczystego otwarcia wystawy, wiceprezes Ogólnopolskiego Klubu Filatelistycznego "Cracoviana" Henryk Filipowski wręczył Koledze Janowi Stasiowskiemu z Gorlic i Koledze Bogusławowi Kuciakowskiemu także z Gorlic członkowskie legitymacje wraz z klubowymi odznakami. Zebrani nagrodzili obu nowych członków Klubu Cracoviana oklaskami.

Administrator