Pismo w sprawie planu emisji znaków pocztowych na rok 2014
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 31, lipiec 2012 09:23
Ogólnopolski Klub Filatelistyczny Kraków, 23 lipca 2012
„Cracoviana”
Adres do korespondencji:
31-504 Kraków, ul. Zygmunta Augusta 7/7
Szanowny Pan
Henryk Monkos
Prezes Polskiego Związku Filatelistów
Al. 3 Maja 12
00 – 391 Warszawa
Dotyczy: planu emisji znaków pocztowych na rok 2014
W nawiązaniu do pisma Poczty Polskiej Biura Filatelistyki i Handlu BFH/MJ/429/2012 z dnia 19 czerwca 2012 oraz apelu Szanownego Prezesa w sprawie podania tematyki emisji znaków pocztowych na 2014 roku Klub Cracowiana przekazuje poniżej swoje propozycje z krótkim uzasadnieniem.
Ponawiamy naszą propozycję – zgłoszoną wcześniej odrębnym pismem – dotyczącą wydania znaczka pocztowego z wizerunkiem Dzwonu Zygmunt ( popularnie zwanego Dzwonem Zygmunta). Proponujemy wydanie jednego lub dwóch znaczków pocztowych – względnie bloczka – pt. Dzwon Zygmunt, w miesiącu lipcu 2014 roku.
Uzasadnienie:
W wieloletniej działalności emisyjnej Poczty Polskiej nigdy dotąd nie został wydany znaczek pocztowy ani kartka pocztowa z wizerunkiem Dzwonu Zygmunt. Uważamy, że najwyższy czas aby ten największy dzwon w Polsce, ufundowany przez Zygmunta I Starego i odlany w kraju przez ludwisarza J. Behema z Norymbergi, zawieszony 12 VII 1521 roku uzyskał swój wizerunek na znaczkach pocztowych Poczty Polskiej. Tym bardziej, że mamy szereg przykładów wykorzystania wizerunku różnych dzwonów, także mniej słynnych od Zygmuntowskiego, na znaczkach wydanych przez poczty wielu krajów. Wizerunek Dzwonu Zygmunta powinien, naszym zdaniem znaleźć się na znaczkach pocztowych wobec jego znaczenia w dziejach naszego kraju, a także i z tego powodu, że od XIX wieku uznawany jest za jeden z najważniejszych symboli patriotycznych. Dzwon Zygmunt uwieczniony jest wielokrotnie w legendach, literaturze, a jego zawieszenie jest tematem obrazu Jana Matejki namalowanego w 1874 roku (minie w 2014 roku – 140 lat)
Proponujemy także włączenie do planów emisji 4 kart pocztowych dotyczących jubileuszu 650 rocznicy założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właściwym terminem wprowadzenia kart pocztowych byłby maj 2014 (statut fundacyjny Uniwersytetu podpisany przez Kazimierza III Wielkiego ma datę 12 maja 1364) .
Uzasadnienie:
Warto przypomnieć, poprzez wydawnictwo Poczty Polskiej, najstarszy polski uniwersytet – drugi w Europie Środkowej - w okresie jego jubileuszu. Wcześniej, okrągła rocznica - 600 lecie Uniwersytetu - była świętowana, także przez Pocztę Polską wydaniem wielu walorów w tym znaczków pocztowych, kart pocztowych i kopert ze stosowaniem kilku stempli okolicznościowych, a także przez filatelistów (słynna ogólnopolska wystawa filatelistyczna „Jagellonica 64” w 1964 roku). Później wydawane przez Pocztę Polską karty pocztowe np. z roku 1989 ( karta pocztowa upamiętniająca aresztowanie profesorów uczelni krakowskich), z 2000 (600 lecie Odnowienie Akademii Krakowskiej) stanowią kolejne akcenty przypominające dzieje Uniwersytetu. Proponowane karty pocztowe będą stanowić kontynuację „serii uniwersyteckiej”
Uprzejmie prosimy o wzięcie naszych propozycji pod uwagę przy konstruowaniu planu emisji znaczków pocztowych oraz kartek z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej na 2014 rok.
Prezes Klubu
dr inż. Jerzy Duda
Do wiadomości:
p. Marzena Jaworska, Biuro Filatelistyki i Handlu, Centrala Poczty Polskiej S.A