UCZCIĆ PAMIĘĆ CZESŁAWA SŁANI

UCZCIĆ PAMIĘĆ CZESŁAWA SŁANI

Najsłynniejszy polski grawer, projektant znaczków pocztowych, okrzyknięty na świecie „geniuszem i czarodziejem rylca”, „grawerem XX wieku” wpisany do Księgi Guinnessa jako twórca rekordowej liczby wygrawerowanych znaków pocztowych urodził się 22 października 1921 roku w Czeladzi. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończył w 1950 roku. Zmarł 17 marca 2005 roku i został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Swoimi pracami zdobył uznanie na całym świecie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej,, Orderem św. Grzegorza nadanym przez papieża Jana Pawła II oraz wysokimi odznaczeniami nadanymi przez Księcia Monako Rainiera III, Królową Danii Małgorzatę II. Wykonane przez Czesława Słanię znaczki pocztowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem dzięki czemu mają na świecie niezliczoną liczbę fanów kolekcjonujących te znaczki i propagujących je poprzez organizowanie pokazów wystaw filatelistycznych.

Kraków zawdzięcza Czesławowi Słani kultowy już dzisiaj bloczek wygrawerowany z okazji przyznania Krakowowi w 2000 roku zaszczytnego miana Europejskiego Miasta Kultury. Na bloczku znalazł się widok panoramy miasta z XV wieku zaczerpnięty z „Kroniki Świata” (Chronicon Mundi) Hartmana Schedla wydanej w 1493 roku w Norymberdze. Bloczek wydany przez Pocztę Polska S.A. w 2000 roku w dwóch wersjach, ząbkowany i cięty, jest filatelistycznym ambasadorem Krakowa i zdobył wielkie uznanie filatelistów w wielu krajach również pozaeuropejskich. Czesław Słania wiele lat mieszkał w Krakowie, był z miastem związany, a pod koniec życia odwiedzał Kraków bardzo często spotykając się z przedstawicielami środowiska krakowskich filatelistów.

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie znajduje się grobowiec rodziny Złotków na którym postawiona jest skromna tabliczka z wygrawerowaną informacją o pochówku Czesława Słani (fot. 1,2).

Fot. 1,2

Jerzy Gurbała, nasz Kolega klubowy, dawny pracownik Poczty Polskiej w Krakowie, zafascynowany pracami Czesława Słani , który łączy tą fascynacje ze wspomnieniami o światowej klasy artyście zwrócił uwagę w liście na zbyt skromne, według niego, upamiętnienie artysty. Według niego powinno się pomyśleć o tablicy pamiątkowej, może popiersiu, a nawet nazwanie imieniem Czesława Słani ulicy w Krakowie. Udział w tym godnym upamiętnieniu artysty powinien mieć Klub „Cracoviana” bo jak przypomniał Jerzy Gurbała, Czesłąw Słania będący u szczytu sławy, przyjął w 1999 roku Honorowe Członkostwo Klubu „Cracoviana” o czym informowano na łamach czasopisma filatelistycznego „Filatelista Małopolski„ (fot.3). Wspomniał również o tym, że szczególną rolę w rozmowach na temat wydania przez Pocztę Polska wspomnianego bloczka grawerowanego przez Czesława Słanię, odegrał ówczesny prezes Klubu, mgr Janusz Adamczyk.

Fot. 3

Poddajemy Członkom Klubu pod rozwagę propozycje zgłoszone przez Jerzego Gurbałę dla uczczenia Czesława Słani w setną rocznicę Jego urodzin, która przypadnie

w październiku 2021 roku. Mamy zatem trochę czasu na rozmowy i dyskusje.

Jerzy Duda

Jerzy Gurbała

Administrator Piotr