Pierwsze znaczki z motywem krakowskim wydane w niepodległej Polsce z lat 1925 i 1927 (Fi.210 i Fi.214) wykorzystane pocztowo. Część 15.

Zgodnie z zapowiedzią podaną w poprzednim odcinku naszego cyklu prezentujemy osiem znaczków stemplowanych z widokiem Wawelu w kolorze niebieskim Fi. 214 pochodzących z korespondencji   wysłanej z Urzędów Pocztowych różnych miast i miejscowości w tym także miast kresowych. O takich miastach jak Stryj, Sambor, Sokal, pisaliśmy we wcześniejszych częściach naszego cyklu.

Nowością jest natomiast Zabłotów. W II Rzeczypospolitej miasto było w Polsce

w województwie stanisławowskim. Obecnie jest osiedlem typu miejskiego na Ukrainie. Do ciekawostek związanych z miastem należy jego herb. Na tarczy kroju francuskiego w polu błękitnym znajduje się złoty wspięty lew i półtrzecia krzyż. Lew symbolizuje położenie miasta w Rusi Czerwonej, a półtrzecia krzyż to godło z herbu Pilawa Potockich, którzy

w XVII wieku byli właścicielami miasta.

            W ostatnim rzędzie prezentowanego zestawu znaczków można przeczytać nazwę Urzędu Pocztowego z którego ekspediowano przesyłkę, Sokolniki. Taką nazwę ma obecnie w Polsce 15 miejscowości albo ich części. Również poza granicami kraju istnieją miejscowości o takiej nazwie w tym 2 miasta w Rosji i dwie wsie na Ukrainie (wieś pod Lwowem i wieś w obwodzie tarnopolskim). Sądząc po dacie przesyłki 31.03 1931 można przypuszczać, że chodzi o Urząd Pocztowy znajdujący się w którejś wsi leżącej dawniej na terenie Rzeczypospolitej, a dzisiaj na Ukrainie. Czy można rozstrzygnąć pochodzenie tego datownika?

            Ostatni znaczek jest skasowany datownikiem stosowanym w Urzędzie Pocztowym Dobra k.Turka. Dobra- to podobno najmniejsze miasto w woj. wielkopolskim liczące w 2009 roku tylko 1450 Mieszkańców. W 1926 roku mieszkało w nim ok. 3480 Polaków, Żydów, Niemców i dwóch Rosjan. Nazwa miasta znajdująca się na datowniku budzi wątpliwości bo czy powinno się pisać   być Dobra k. Turka czy raczej Dobra k. Turku co

wynika z kontekstu geograficznego. Oto jest pytanie także dla Internautów.

 

                                                                        Z kolekcji i opracowania Jerzego Dudy

                                                                                                       Administrator Piotr