NAJSTARSZY WIDOK KRAKOWA W DOKUMENTACJI POCZTOWEJ

           NAJSTARSZY WIDOK KRAKOWA   W DOKUMENTACJI POCZTOWEJ

       W dniach 25.05 1991 - 07.06. 1991 roku Kraków gościł uczestników Sympozjum   Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej poświęconego ochronie wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturalnego. Była to realizacja wspólnej inicjatywy Polski i Austrii zgłoszonej w 1986 roku na spotkaniu KBWE w Wiedniu. W sympozjum uczestniczyły delegacje rządowe z krajów europejskich, również USA i Kanady, a także przedstawiciele Rady Europy oraz UNESCO. Obrady odbywały się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i na Wawelu. KBWE to była konferencja dyplomatyczna państw europejskich poświęcona opracowaniu zasad i norm dotyczących bezpieczeństwa europejskiego i współpracy miedzy państwami zakończona przyjęciem Aktu końcowego w Helsinkach w 1975 roku. W części drugiej Aktu końcowego znalazły się problemy współpracy gospodarczej, naukowo technicznej i ochrony środowiska człowieka. Podczas uroczystości na Wawelu w dniu 29.05. 1991 roku zainaugurowano działalność Międzynarodowego Centrum Kultury, którego inicjatywę powstania złożył Tadeusz Mazowiecki na szczycie paryskim KBWE w listopadzie 1990 roku.

            Z okazji Sympozjum Poczta Polska wydała znaczek o nominale 2000 zł, który został wprowadzony do obiegu pocztowego dnia 28 maja 1991 roku (Fi. nr 3185), a także FDC. Na znaczku zaprezentowano literę „K” pod koroną otwartą na wzór liter znajdujących się na kutych w żelazie drzwi wejściowych do Katedry św. św. Wacława i Stanisława na Wawelu będącą monogramem króla Kazimierza Wielkiego. W Urzędzie Pocztowym Kraków 1 stosowany był okolicznościowy datownik z wizerunkiem fragmentu kolumny i napisem „Sympozjum Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nt. Dziedzictwa Kulturalnego” oraz drugi datownik z wystawy zorganizowanej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa pt. Z dziejów poczty w Krakowie.

            Najciekawszą pamiątką z Sympozjum był jednak czterostronicowy karnet w formacie 17,0 na 12, 5 cm, po złożeniu, wydany drukiem kolorowym, który zwracał uwagę ilustracją na stronie tytułowej. Do ilustracji wykorzystana została panorama Krakowa zamieszczona w „Kronice Świata” Hartmanna Schedla wydanej przez A. Kobergera w 1493 roku w Norymberdze. Jest to najstarszy widok Krakowa z Kazimierzem i Kleparzem. Strona tytułowa miała dodatkowo stosowne napisy w języku polskim i niemieckim. Strona druga zawierała drukowane dzieje Krakowa w języku polskim. Strona trzecia była poświecona znaczkom z motywami krakowskimi, które były wklejane i opatrywane datownikami. W prezentowanym na fot 1a,b egzemplarzu wklejono znaczki wydane w ramach serii „Odnowa zabytków Krakowa” Fi. nr 2804, 2805, 2955, 2992 oraz dodatkowo znaczek Fi. nr 3185. Na stronie 4. znalazł się drukowany tekst historii Krakowa w języku niemieckim.

                                             Fot. 1 a

                                             Fot. 1 b

            Trzy lata po zakupie poprzedniego folderu znalazłem kolejny folder z tym samym rysunkiem na stronie tytułowej czyli kolorową panoramą Krakowa z 1493 roku ale z nowymi napisami i zawartością. Na stronie tytułowej jest napis „Kraków światowe dziedzictwo kultury” w języku polskim i francuskim oraz informacja o źródle panoramy również w języku polskim i francuskim. Druga strona pozostała bez zmian - drukowane dzieje Krakowa, a na trzeciej wklejone znaczki tym razem Fi. nr 2741, 2742, 2869, 2870 ostemplowane datownikiem okolicznościowym z Salonu Filatelistyki Olimpijskiej i Sportowej, wystawy zorganizowanej z okazji 75 rocznicy Polskiego Komitetu Olimpijskiego 15.10 1994 roku. Na stronie 4. znalazł się drukowany tekst dziejów Krakowa w języku francuskim ( fot. 2 a, b).

                                                           Fot.2 a

                                                          Fot. 2b

            Sześć lat później czyli w 2000 roku natrafiłem na kolejny folder o rysunku jak w poprzednich folderach ale w zupełnie nowej szacie graficznej. Przede wszystkim folder ukazał się po raz pierwszy pod znakiem Poczty Polskiej z jej poprzednim logo czyli trąbką pocztową. Folder wydany został z okazji przyznania miastu Krakowowi zaszczytnego miana Europejskiego Miasta Kultury w roku 2000. Tym razem podpis informujący o źródle panoramy Krakowa był napisany w języku polski i angielskim. Strona druga wypełniona była drukowanym fragmentem z „Kroniki świata” Hartmanna Schedla opisującym Kraków. Na stronie trzeciej było miejsce na bloczek wydany z okazji przyznania miastu miana Europejskiego Miasta Kultury ( w wersji ciętej), a także informacja dotycząca instytucji wydającej karnet czyli Dyrekcji Okręgu Poczty w Krakowie. (fot. 3 a, b). Na czwartej stronie pojawiła się nowość w stosunku do poprzednich folderów w postaci drukowanego tekstu „Dzieje poczty w Krakowie” .

                                                             Fot. 3a

                                                             Fot. 3b

W tym samym roku udało mi się zakupić kolejne dwa karnety   jak na fot. 3 różniące się tym, że w przypadku pierwszego blok Fi. nr 170 (129) A jest ostemplowany datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Kraków 1 z okazji „Złotego jubileuszu Okręgu Małopolskiego PZF”. W karnecie znalazła się również drukiem wydana kartka z życzeniami od pana Jerzego Spolitakiewicza dyrektora Okręgu Poczty w Krakowie   dla Małopolskiego Okręgu PZF.

                                                       Fot. 4 a

                                                         Fot. 4b

Drugi karnet z 2000 roku jest również interesujący z dwóch powodów, a mianowicie; blok 170 (129) B jest ostemplowany okolicznościowym datownikiem stosowanym w Urzędzie Pocztowym Kraków 1 z okazji przyznania miastu tytułu Europejskiego Miasta Kultury, a karnet jest podpisany przez twórcę bloku Czesława Słanię (fot 5 a, b). Podczas jednego ze spotkań z panem Januszem Adamczykiem honorowym prezesem Klubu „Cracoviana” miałem okazję wysłuchać opowieści o historii powstania bloku i kontaktów z Czesławem Słanią.    

                                                   Fot. 5 a

                                                   Fot. 5b  

Na zakup kolejnego egzemplarza karnetu czekałem do 2013 roku. Przypadkowo natrafiłem na niego podczas spotkania kolekcjonerskiego w Krakowie. Jest to pierwszy znany mi karnet (fot. 1 a) wydany z okazji KBWE w którym na stronie trzeciej zmieniony został tytuł strony ( Kraków światowe dziedzictwo kultury), a miejsce wykorzystano do wklejenia fragmentu arkusza znaczków  wydanych w 2012 roku z cyklu „Śladami Karola Wojtyły (Fi nr 4436). Znaczki ostemplowane datownikiem UP Kraków 1 dnia 1 05. 2013 roku oraz dodatkowo odbity jest stempel z okazji drugiej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II.

                                              Fot. 6 a

                                             Fot. 6 b

Ostatni z posiadanych przeze mnie karnetów jest ewenementem. Zachowano na stronie tytułowej kolorową panoramę Krakowa ale opisy na stronie są tylko w języku polskim. Na stronie drugiej, inaczej jak w poprzednich karnetach, pozostawiono wolne miejsce na znaczki z cyklu „Kraków na znaczkach pocztowych”.   Drukowane dzieje Krakowa w języku polskim znalazły się na stronie trzeciej. Strona czwarta pozostała pusta. Karnet uzupełniłem fragmentem bloku Fi. nr 179 (129 ) A i znaczkiem Fi. nr 4625 i ostemplowałem datownikiem w UP Kraków 1 na pamiątkę wydarzenia natury osobistej.

                                                   Fot. 7a

                                                    Fot. 7b

                                             A TERAZ PROŚBA

ZWRACAMY SIĘ DO KOLEGÓW   CZŁONKÓW KLUBU „CRACOVIANA” TAKŻE JEGO SYMPATYKÓW ORAZ WSZYSTKICH INTERNAUTÓW

O POMOC W   KOMPLETOWANIU OPISANYCH KARNETÓW WE WSZYSTKICH ODMIANACH , TAKŻE Z OSOBISTYM ICH WYKORZYSTANIEM   NP. JAKO PAMIATKOWYCH Z RÓŻNYCH OKAZJI.

NAJCIEKAWSZE BĘDZIEMEY PREZENTOWAĆ, ZA ZGODĄ WŁAŚCICIELA,

NA STRONIE INTERNETOWEJ.

 

 

                                                                          Jerzy Duda

                                                                           oraz Administrator strony