Impreza ze znaczkami w Szkole Muzycznej w Krakowie

        W  Dzień  Edukacji Narodowej, przypadający  w dniu 14 października 2014 r. w  Państwowej  Ogólnokształcącej  Szkole Muzycznej  I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie odbyła się impreza zorganizowana przez  Ogólnopolski Klub Filatelistyczny „Cracoviana” i Stowarzyszenie Przyjaciół Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im I.J Paderewskiego „Menuet G dur”. Ponieważ jest to szkoła  z którą od  trzech lat współpracuje Ogólnopolski Klub Filatelistyczny „Cracoviana”  powstała, rozważana wcześniej  z panią  Janiną Pieczątkowską  przewodniczącą   Stowarzyszenia  „Menuet G – dur”,  propozycja  zorganizowania  ciekawej imprezy dla dzieci, które w tym dniu uczestniczyły w zajęciach  z klas  V. i  VI. z wykorzystaniem  znaczków pocztowych.

            Klub „Cracoviana” przygotował koncepcję, która została zaakceptowana przez  przewodniczącą Stowarzyszenia oraz dyrektora szkoły  mgr Bogdana  Piznala. Koncepcja uwzględniała   wykorzystanie wycinków  ze znaczkami  z wielu krajów świata, które uzyskaliśmy bezpłatnie od kol. Jana Grądalskiego z Zabrza, któremu składamy w tym miejscu  podziękowanie.  Zasadniczą   sprawą  było potraktowanie  imprezy jako  zabawy ruchowej, w której dominowały by  wiadomości  dzieci  z różnych dziedzin,  imprezy  która miałaby  charakter konkursu  z nagrodami dzięki której dzieci mogłyby bez stresowo zapoznać się ze znaczkami i  różnorodnością ich tematyki. Rozważonych zostało  kilka tematów wiodących konkursu, w końcu po konsultacjach z nauczycielami zdecydowano się na jeden temat, a mianowicie „PRZYRODA” z podkategoriami „Zwierzęta”; „Rośliny”  „Krajobrazy”.

            Impreza była  wcześniej ogłoszona na terenie szkoły plakatem  z tytułem, który mógł stresować uczniów ponieważ zawierał  „sprawdzian wiadomości ogólnych” wobec czego  tytuł  został  złagodzony wyrazem „relaksowy”. Zostało to dobrze przyjęte przez  uczniów. Przygotowania plansz z napisami, miejsc do prac,  plakietek i tp. spoczywało na  nauczycielach.

            Na czym polegał konkurs? Wybrane lub dobrane miedzy sobą ekipy z danej klasy (zakładano siedmioosobowe) miały  wybrać  największą liczbę znaczków (znajdujących się na wycinkach) według określonych zasad   z zakresu przyrody  i w podziale na podkategorie nakleić w określonym miejscu na kartonie. Na  oddzielnej kartce zespoły  miały po zakończeniu  naklejania, wpisać  nazwy zwierząt znajdujących się na naklejonych znaczkach. Wybieranie znaczków miało trwać pół godziny, pozostały czas przeznaczony na imprezę ( 1 godzina) poświęcony był  na wyjaśnienie idei zabawy,  komisyjne liczenie znaczków, ocenę kart z nazwami zwierząt oraz ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

             Po  zorganizowaniu się grup w klasach szóstych ( dwóch klasach)  nastąpiła informacja o zasadach  zabawy, rozdaniu plakietek  z nazwami specjalizacji („ wybieracze”, „kontrolerzy”, „przylepiacze”) i  zaprezentowanie  wycinków, których było kilka tysięcy. Widok takiej liczby znaczków  był  szokiem dla dzieci. Wycinki znalazły się  na  podłodze korytarza. „Wybieracze”  mieli wybierać po 5 znaczków, biegnąć do klasy, przekazać je „kontrolerom”, a ci po sprawdzeniu przekazać  „przylepiaczom”. Kiedy znaczki zostały przyklejone, „wybieracze" biegli po następne znaczki. „Kontrolerzy” mieli pilnować aby na planszy nie było takich samych znaczków. Te same zasady zabawy obowiązywały  dla klas piątych. 

            Po zakończeniu wybierania, zespoły zapisywały nazwy zwierząt, wykonywano grupowe fotografie oraz  następowało komisyjne liczenie znaczków na planszach. Po podliczeniu znaczków i ocenie kart z nazwami zwierząt  nastąpiło rozdanie nagród. Nagrody ufundował Ogólnopolski  Klub Filatelistyczny „Cracoviana” (zestawy pierwszego filatelisty), Dyrekcja Szkoły oraz Klub Rodziców (plecaki, książki i słodycze).

            Pierwsze wrażenia organizatorów:

  • dzieci po raz pierwszy miały nieograniczony dostęp do tak wielkiej liczby znaczków co było dla nich szokiem. Udostępnienie znaczków było  pozytywnie ocenione
  • dzieci  były zdumione wielością i różnorodnością tematów znajdujących się na znaczkach
  • dzieci z dużym przejęciem analizowały temat  znaczka i wyrażały opinie o jego stronie estetycznej
  • część dzieci zwracała się do organizatorów z prośbą o możliwość zabrania sobie kilkudziesięciu znaczków  do domu.
  • zabawa  była na tyle atrakcyjna, że  chciano ją przedłużyć
  • część dzieci  uczestniczących w zabawie  pytała kiedy będzie następna tego typu impreza
  • plansze z naklejonymi znaczkami zostały, jako trofea, zabrane do klas dla pochwalenia się przed tymi, którzy nie uczestniczyli w  zabawie, ale także dla udokumentowania  pracy zespołu
  • dzieci  pytały o inne tematy i same wymyślały i  proponowały 

 Zabawę ze znaczkami udokumentował  fotograficznie  Jerzy Duda.

 

 Prezes Klubu „Cracoviana”                                                 Przewodnicząca  „Menuet G-dur”
       dr Jerzy Duda                                                                   mgr Janina Pieczątkowska