Kolejne spotkanie z młodzieżą w ramach cyklu „Pół godziny filatelistyki w szkole”

         W dniu 24 lutego 2014 roku  w  Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Ignacego Paderewskiego  w Krakowie odbyło się kolejne  spotkanie  uczniów klasy V b  z prowadzącym zajęcia p. Jerzym Dudą . W pierwszej części  spotkania uczniowie, którzy  i wzięli  udział w ogłoszonej, w czasie poprzedniego spotkania, zabawie zaprezentowali  wyniki  swojej pracy  polegającej na  wykorzystania znaczków i kartek pocztowych  do zilustrowania  wybranej przez siebie lekcji. Do tego celu  służył zbiór znaczków i kartek pocztowych, który został przekazany  bezpłatnie  dla uczniów, pozostał w klasie pod okiem dyżurnych i mógł być  wykorzystany przez każdego ucznia do przygotowania ilustracji  na wybrany przez siebie temat. Temat jednak musiał wiązać się z tematem wybranej lekcji.  W zabawie wzięło udział  sześcioro uczniów (fot. 1)

               

       Na grupowej fotografii od lewej: Zuzia Sobczak, Adelajda Adamczyk, Matylda Piotrowicz, Leon Lauterbach, Hania Edelmuller i Julcia Krane. Wybrany temat został udokumentowany znaczkiem lub znaczkami  wklejonymi do zeszytu.  Większość biorących udział w naszej zabawie wybrała temat ochronę środowiska naturalnego i znaczki z tego tematu miały największe wzięcie. Drugim tematem, który został wybrany przez trójkę  uczniów,   były  fauna, a szczególnie zwierzęta w Polsce. Tylko jeden uczeń  upatrzył sobie temat architekturę Renesansu. Ten etap zabawy zakończył się wręczeniem przez prowadzącego nagród w postaci  lizaków; dużych dla  tych, którzy wzięli udział w zabawie, a małych dla  pozostałych uczniów dla  zachęty na przyszłość.  Jak można było się spodziewać, nagrody przypadły do gustu  wszystkim uczniom.
       Kolejnym punktem lekcji była  opowieść o znaczkach na których  są pokazane widoki miast,  charakterystyczne budowle i szczególne miejsca, a nawet  symbole  miast.   Poczta Polska  wydała  wiele  znaczków z tematami „miejskimi”  które zaprezentował prowadzący, rozdając   kartki z  kserograficznymi odbitkami znaczków  z serii „Historyczne miasta polskie” z lat 1960 – 1961. Wspomniał również o nowej serii  znaczków  wydawanych przez Pocztę Polską przedstawiających   widoki różnych  elementów  miast,  rozpoczętej w 2002 roku. Zapowiedziana została  także kolejna zabawa  polegająca na  wykorzystaniu znaczków do  zilustrowania odpowiedzi na pytania „ W których  polskich  miastach  byłam (byłem), a  do których  chciałabym (chciałbym) pojechać”. Do wykorzystania są znaczki i kartki pocztowe  znajdujące się w klasie  z uzupełnieniem zbioru przez prowadzącego o kolejne znaczki. Na zakończenie lekcji  przeprowadzony został krótki test  z zakresu geografii Polski. Uczniowie  poszukiwali na mapie Polski  różnych miast, także tych , które zostały zaprezentowane na znaczkach.  Były to zajęcia typowo „ruchowe”, zdominowane przez  uczniów, którzy  wykazali się dużą znajomością geografii Polski.  Nieco mniejsze zainteresowanie wykazywały w tym zakresie uczennice,  które skupiały się na  oglądaniu i komentowaniu  widoków miast  na otrzymanych odbitkach ksero. Lekcja wzbudziła spore zainteresowanie dzieci, z których wiele  zobowiązało się wziąć udział w kolejnej zabawie.

Lidia Florek
Wychowawczyni klasy V b