Artykuły

"Cracoviana" - o Klubie i jego celach

O   Klubie „Cracoviana"
jego celach i  zadaniach  także o  kolekcjonerach
–  w odpowiedzi na pytania młodego filatelisty

 

1. Ogólnopolski Klub Filatelistyczny Cracoviana jest  dobrowolnym klubem zainteresowań  zrzeszającym   kolekcjonerów, w tym głównie zbierających znaki pocztowe, działającym  w ramach Małopolskiego Okręgu Polskiego Związku Filatelistów w Krakowie.

Do Klubu może należeć każdy miłośnik Krakowa, któremu jest bliska  idea propagowania  miasta  poprzez kolekcjonerstwo  znaków pocztowych; chcący  poszerzyć  wiedzę  o historii poczty w Krakowie i Małopolsce, także  pragnie czynnie uczestniczyć w pracach  Klubu i upowszechnianiu jego działań.

Warunkiem przyjęcia do Klubu jest złożenie deklaracji członkowskiej oraz pozytywna decyzja Zarządu   Klubu.

Klub posiada najwyższe odznaczenia przyznawane przez Polski Związek Filatelistów ze Statuetką Nike „Prymus” włącznie. Klub otrzymał  najwyższe odznaczenie PZF – u, w roku 2010.

2. Klub Cracoviana powstał 2 maja 1969 roku. Za datę powstania przyjęto dzień zatwierdzenia jego regulaminu przez Zarząd Okręgu Krakowskiego Polskiego Związku Filatelistów. Pierwsze zebranie konstytucyjne odbyło się dnia 16 czerwca 1969 roku na którym został wybrany zarząd Klubu. Członkami zarządu zostali inicjatorzy powołania Klubu, wybitni krakowscy filateliści w tym: Andrzej Lipski – przewodniczący; Janusz Adamczyk – sekretarz; Tadeusz Broda – skarbnik.

3. Pojęcie „Cracoviana”  jest definiowane  w Słowniku Języka Polskiego; „dokumenty, rękopisy, druki itp. o Krakowie, dotyczące Krakowa”. Od stuleci kolekcjonerzy  zbierali m. in.  książki o Krakowie, lub dotyczące Krakowa ( bibliofile), monety, medale (numizmatycy). Współcześnie do cracovianów zalicza się również  znaki pocztowe i współpocztowe w tym także całostki oraz  „całości.”

4. Działalność Klubu  opierała się i opiera na zapisach regulaminów i statutu, w których zapisano cele i zdania Klubu. Pierwszy regulamin powstał w 1969 roku. Nowelizacja regulaminu nastąpiła w 1976 roku, obecnie obowiązujący  statut został uchwalony  dnia 17 grudnia 2001 roku.

5. Do podstawowych celów i zadań Klubu i jego Członków należą:

                - pomnażanie i upowszechnianie wiedzy z zakresu historii poczty w Krakowie i w
                  jego regionie poprzez podejmowanie badań i publikację ich wyników

                -  badania w zakresie wszelkich znaków pocztowych stosowanych w Krakowie i
                   jego regionie, zmierzających do ich pełnej inwentaryzacji

                - propagowanie  kolekcjonerstwa znaków pocztowych w zakresie tematyki: Kraków
                  i Ziemia Krakowska  ( Małopolska).

                - inicjowanie tematyki związanej z Krakowem i Małopolską  w emisjach Poczty
                  Polskiej SA oraz w wydawaniu kartek okolicznościowych. 

                - udzielanie pomocy Członkom Klubu w wymianie walorów pocztowych i
                  filatelistycznych  tematycznie związanych z  jego działalnością.

                - gromadzenie, opracowywanie, prezentowanie  zbiorów  w formie prelekcji,
                  pokazów, wystaw i publikacji  o  motywach krakowskich  na znakach pocztowych,
                  także  współpocztowych, „całościach” i tp.

       6. Członkowie Ogólnopolskiego Klubu Cracoviana posiadają numerowane legitymacje oraz odznaki identyfikujące,  wprowadzone w 2012 roku,  uprawniające do wejścia na spotkania wymienne. Członkowie  Klubu nie płacą z tytułu przynależności żadnych składek członkowskich

     7. Ogólnopolski Klub Filatelistyczny Cracoviana posiada od stycznia 2012 roku własną stronę internetową www.cracoviana.org     

8.   Aktualnie (31 grudnia 2012 roku) Klub liczy 72 pełnoprawnych Członków posiadający numerowane legitymacje oraz odznaki.

9. Prezesem Honorowym jest mgr Janusz Adamczyk, współzałożyciel Klubu, jego wieloletni prezes, wybitny kolekcjoner, filatelista i historyk krakowskiej poczty, posiadający najwyższe odznaczenia Polskiego Związku Filatelistów, wystawca o światowej renomie, posiadający unikatowe zbiory cracovianów, honorowany  najwyższymi  medalami na wystawach światowych i krajowych.

10. Członkami  Klubu Cracoviana są wybitni polscy filateliści, eksperci, badacze, Członkowie Honorowi Polskiego Związku Filatelistów, Członkowie Polskiej i Europejskiej  Akademii Filatelistyki, wyróżnieni  najwyższymi  odznaczeniami  PZF- u w   tym również  Statuetką Nike „Prymus”, autorzy  unikatowych dzieł z zakresu filatelistyki, historii poczty okresu znaczkowego i okresu przedznaczkowego w Krakowie.

11. Od roku 2011 Klub rozpowszechnia hasło „Kraków – filatelistów obowiązek”.  Ma ono na celu zwiększenie zainteresowania filatelistów i adeptów filatelistyki walorami krakowskimi,  dotyczącymi  Krakowa, związanymi tematycznie z Krakowem i Małopolską.

Zadaniem naszym jest  pobudzenie  środowiska  krakowskich filatelistów do rozpowszechniania  naszego kolekcjonerstwa  w różnych środowiskach. Temat  ogólny „Kraków w   znakach pocztowych”   jest tak obszerny, że każdy kolekcjoner  znajdzie dla siebie odpowiednie i satysfakcjonujące pole  działań.

 Stawiamy ten temat  pod rozwagę  zarówno młodym jak i dorosłym filatelistom oczekując  zwiększonego  zainteresowania  działalnością  Klubu oraz  udziałem w dyskusji nad sprawą co powinno, a co może znaleźć się w zbiorach  cracovianów.

 

                                                            Jerzy  Duda

                                                                         Prezes Klubu Cracoviana