Błąd, czy drugie wydanie , a może jeszcze coś innego….?
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 12, czerwiec 2012 10:59
W końcu listopada 2009 roku weszły do obiegu trzy polskie znaczki pocztowe emisji pt. „Utracone dzieła sztuki”. Na znaczkach przedstawiono reprodukcje dzieł sztuki, zaginionych w czasie II wojny światowej i dotychczas nie odzyskanych. Do dzieł tych zaliczono ; rysunek Albrechta Durera - „Ekslibris Wilibalda Pirckheimera”, rysunek na desce Petera Paula Rubensa „Chrystus upadający pod krzyżem” oraz akwafortę Rembrandta van Rijn „Józef opowiadający sen”. Znaczki wydrukowano w Warszawie techniką rotograwiury w arkusikach zawierających po dwie serie znaczków w układzie pionowym. Znaczki wzbudziły spore zainteresowanie w świecie o czym świadczy fakt pojawienia się informacji o nich, we francuskim magazynie filatelistycznym „Timbres” w numerze 108 ze stycznia 2010 w którym wyróżniono je opisem na stronie tytułowej stałego dodatku „Le journale des nouveautes”.
To zainteresowanie mogło być jednym z powodów pojawienia się zupełnie nietypowych arkusików i to z obiegu pocztowego. Sądzimy, że na rynku filatelistycznym pojawić mogą arkusiki takie jak na kolejnych fot. 1, 2 i 3. Fotografie przedstawiają fragmenty kopert formatu B5 adresowane do osoby mieszkającej we Francji (w Rouen) wysłanej listem priorytetowym i poleconym o czym świadczą stosowne nalepki. Obok nalepki polecenia (Erki) jest podana waga listu co świadczy o właściwym ofrankowaniu listu. List nie został przekazany odbiorcy o czym świadczy dopisek listonosza o pozostawieniu awiza z podaniem lokalizacji poczty odbiorczej w Rouen (Hotel de Ville) i datą pozostawienia awiza (31.12.2009).
Udostępnione przez adresata z Francji trzy listy, w pierwszej chwili nie wzbudziły jego podejrzeń co do ofrankowania, dopiero po otrzymaniu z Polski informacji o znaczkach, nabrał przekonania o niezgodności układu znaczków w oryginalnym arkusiku i arkusiku znajdującym się na otrzymanej korespondencji. Wyraźnie zainteresowany wyjaśnieniem kwestii układu znaczków w arkusiku znajdującym się na korespondencji zwrócił się do mnie z prośba o wyjaśnienie sprawy. Sugerował, że może pojawiło się drugie wydanie tego interesującego arkusika, w którym zmieniono układ znaczków, albo nastąpiła jakaś pomyłka drukarska względnie jest to po prostu fałszerstwo. Zastanawiające jednak to, że nie wiadomo na czyją szkodę działał fałszerz (?) wobec nie zmienionych nominałów znaczków. Sądził iż jest to jednak na szkodę filatelistów bowiem posiadają odpowiednio duży zapas fałszywych arkusików poprzez wprowadzenie ich na rynek, jako curiosite, osiągnie znaczny zysk.
Zwróciłem się do znanych ekspertów o pomoc, a równocześnie prosimy naszych Internautów o nadsyłanie informacji o pojawieniu się tych odmiennych arkusików oraz ich kserokopie do badań.
N i e z b ę d n e w y j a ś n i e n i e
Jeśli ktoś z uwagą zapoznał się z tekstem i dokładnie obejrzał załączone do tekstu skany, domyślił się zapewne, że zarówno tekst jak i arkusiki stanowią znaną od dawna zabawę, którą nazywam
„Igraszki z pocztą”
Arkusiki zostały wykonane ( specjalnie nieudolnie aby łatwo było rozpoznać, że są spreparowane ) na Prima Aprilis w 2010 roku. W tamtym roku ani tekst ani skany nie ukazały się w prasie filatelistycznej z obawy przed podejrzeniami działania przestępczego, może nawet fałszerstwa.
A może ktoś z internautów posiada również jakieś materiały z cyklu igraszki z pocztą i zechce się podzielić z nami?
Prezes Klubu - dr inż. Jerzy Duda