Postcrossing

     W dzisiejszych czasach epistolografia zanika. Ponieważ poczta elektroniczna rozwija się, dając nowe możliwości i wygodę, z tej tradycyjnej korzystamy coraz rzadziej. Nie zmienia to jednak faktu, że list napisany odręcznie i dostarczony przez listonosza jest czymś pięknym i wyjątkowym.

     Tradycyjne listy cenił też Paulo Magalhaes. Z jego pomysłu w lutym 2008 roku narodził się projekt Postcrossing. Szybko zyskał popularność - już w kwietniu tego samego roku przez witrynę został przesłany pierwszy milion pocztówek.

     W Polsce jest on mało znany, za to w Holandii poczta PostNL wydała znaczek poświęcony właśnie projektowi Postcrossing. Znaczki zostały zaprojektowane przez Garech i Dechan Stone i ukazują typowe motywy pocztówek - inne dla Europy i inne dla reszty świata. Pierwszy plik znaczków został przekazany Paulo podczas imprezy  filatelistycznej w Apeldoorn.

        Celem projektu jest możliwość otrzymywania pocztówek z całego świata niemal za darmo. Zasada jest prosta - za jedną wysłaną pocztówkę otrzymasz co najmniej jedną od losowej osoby z jakiegoś zakątka świata.

     Postcrossing jest też wspaniałą okazją do wymiany walorów filatelistycznych.  Jeśli zamieścimy odpowiednią  informację na profilu na pewno będziemy otrzymywać różnorodne znaczki z całego świata, a użytkownicy dołożą starań, by ten wysłany do nas był wyjątkowy.  Projekt jest także wspaniałą okazją do promowania Polski i polskich znaczków poprzez dodawanie ich na pocztówki.

     Jak to działa? Po rejestracji na stronie www.postcrossing.com należy wybrać z menu po lewej stronie opcję ‘Send a postcard’. Po wrzuceniu pocztówki do skrzynki zostaje jedynie czekać, aż ktoś wyślę pocztówkę nam, a następnie zarejestrować ją w systemie.

 

Przydatne informacje:

- Nie zapomnij wyraźnie napisać na pocztówce jej numeru ID. Pozwoli to systemowi zidentyfikować ją;

- Na początku w drodze może być maksymalnie 5 Twoich pocztówek. Kiedy zostaną zarejestrowane przez adresata, możesz wysyłać kolejne.

 

Hazel