Walory związane z Ołtarzem Wita Stwosza cd....

Do wyjątkowych i ciekawych przykładów wykorzystania motywów  z ołtarza Wita Stwosza należą dwa prezentowane walory wydane przez  Klub zbieraczy znaczków o motywach religijnych czyli znany w Polsce Klub "Św. Gabriel".
Na pierwszych dwóch skanach pokazano  część wewnętrzną karnetu (fot.1) przygotowanego z okazji I Zjazdu zorganizowano w dniu 7. VII. 1957 roku w miejscowości Górka Duchowna, a na (fot. 2) cześć zewnętrzną tego karnetu.W części wewnętrznej  znalazł się znaczek przedstawiający Madonnę z ołtarza Wita Stwosza (Fi.838) jeden z pierwszych znaczków wydanych przez Pocztę Polską, a na pewno najpiękniejszy znaczek o tej tematyce wydany w latach 1945 - 1957 z odbitym stemplem upamiętniającym Zjazd. Po stronie lewej znalazł się fragment tekstu Odnowienia Ślubów Narodu Polskiego na Jasnej Górze w 1956 roku. Na skanie zewnętrznych stron karnetu jest widok kościoła w Górce Duchownej, miejscowości  leżącej w połowie drogi z Kościana do Leszna, a także informacja o słynnym obrazie Matki Boskiej Pocieszenia znajdującym się w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Pocieszenia i św. Michała Archanioła.

skan720
fot. 1

skan721
fot.2

Na kolejnym skanie (fot. 3) jest widok ilustrowanej koperty o standardowych wymiarach  wydanej z okazji wernisażu filatelistycznego zorganizowanego przez Klub św. Gabriel z Łodzi w 1985 roku. Ilustracje koperty stanowi  rysunek wykonany na podstawie fragmentu ołtarza Wita Stwosza zatytułowany "Zwiastowanie". Jest to rysunek części kwatery głównej prawego skrzydła ołtarza otwartego. Na uwagę zasługuje również dobra odbitka stempla mechanicznego (wirnika) zawierającego życzenia świąteczne i noworoczne oraz stosowną nakładkę z  ilustracją.

skan722
fot.3

Jerzy Duda