Cracoviana....

Kalendarium wydarzeń: W dniu 17 kwietnia 2007 roku prezydent UEFA ogłosił,że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej"EURO 2012" odbędą się na Ukrainie i Polsce. 14 grudnia 2009 roku prezydent UEFA M.Platini w Kijowie prezentuje logo mistrzostw, projektu portugalskiego grafika Heldera Pombinho (wygrał konkurs na logo). Zarządy pocztowe obu państw przystąpiły do planowania i projektów walorów filatelistycznych,jednak szybko się okazało, że logo jest własnością UEFA i za prezentację tego firmowego znaku w celach komercyjnych trzeba zasilić konto UEFA - dość dużą sumą pieniędzy, w związku z tym Poczta Polska ograniczyła się do wydania czerech znaczków z nowo wybudowanymi stadionami.

Poczta Ukrainy wydała już w 2010 roku znaczek i osiem kartek pocztowych,po cztery dla obu krajów, na których znajdują się ukraińskie i polskie miasta organizatorzy finałów, kartki - kuriozum, ponieważ mają nadrukowany znak opłaty bez wartości nominalnej, z tego co mi się udało ustalić - był to kamuflaż na użytek UEFA, niby znaku opłaty nie ma, a znak opłaty jest? Przy zakupie kartek doliczano cenę kosztu produkcji kartki i opłatę za "znaczek" według taryfy krajowej, ekonomicznej, w części ilustrowanej znajdują się panoramy miast, między innymi: Warszawy, Wrocławia, Poznania i Krakowa. Decyzją władzy zmieniono lokalizację z Krakowa na Gdańsk, tłumaczono to tym, że należy propagować nowe stadiony, natomiast Kraków gościł drużyny piłkarskie: Anglii, Holandii i Włoch, które zorganizowały sobie bazy treningowe w naszym mieście.

1

Kartka Pocztowa: Nadrukowany znak opłaty,na znaku: Herby Krakowa, Ukrainy, logo" Euro 2012", napis w języku ukraińskim: KPAKIB - KRAKÓW, 2010. W części ilustrowanej: Panorama Krakowa widziana okiem kamery z wysokości  tarasu widokowego wieży Ratuszowej, skierowanej w kierunku wzgórza  wawelskiego. Podążając wzrokiem w kierunku wschodnim - widzimy: Dach i wieżyczki klasztoru Franciszkanów przy placu Wszystkich Świętych, fragmenty dachów i ścian pobliskich kamieniczek, kościoły przy ulicy Grodzkiej, szczególnie kopułę kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wieżyczki kościoła Św. Andrzeja, wieżyczki Arcybiskupiego Seminarium Duchownego przy ulicy Podzamcze 8 i oto na Wawelu wyeksponowany zamek królewski, katedra, poszczególne budowle, górne fragmenty baszty Senatorskiej i Sandomierskiej. Napis w języku ukraińskim:KPAKIB - KRAKÓW. Sygnatura: "Konkord" 2010. zam. nakład 150 szt.

Józef SKOP