Cracoviana....

            Na  fotografii  pokazana jest  niezwykła kartka pocztowa  wydana z okazji rocznicy  tysiąclecia  chrztu Polski na której  w części ilustracyjnej znalazł się widok fragmentu  zabudowy Wawelu z wieżami Katedry św. Wacława i św. Stanisława, górny obrazek  po lewej stronie. Na pozostałych obrazkach są: widok pomnika księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego znajdującego się w Poznaniu;  wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz fotografia  papieża Jana Pawła VI z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. W środkowej części  jest  rysunek  Godła Rzeczypospolitej (Herbu Polski)  według wzoru z 1927 roku (bez uwzględnienia kolorów) oraz napis w języku polskim – 966 TYSIĄCLECIE  - 1966 – CHRZTU  NARODU  POLSKIEGO. Ilustracje uzupełnia znaczek wydany przez pocztę USA z okazji Millenium  skasowany  frankaturą mechaniczną pierwszego dnia obiegu  stosowaną w Waszyngtonie 30 lipca 1966 roku.
           Kartka została wydana przez Polską Misję w Zambii w Afryce (Lusaca Mission Service Inc.) mającą swoje przedstawicielstwo w Chicago. Karta po stronie adresowej  zaopatrzona jest w następujący napis: „Tysiącletnią spuścizną  wiary  uszlachetniliśmy duszę Narodu. Ale bogactwo wiary jest jak prężny kwas, lub jak wiosenny pęd życia; musi fermentować, kwitnąć i owocować. I dlatego jesteśmy w Zambii, aby życie nieść nadprzyrodzone tym, co dotąd siedzą w ciemnościach i zacofaniu."

skan779

* * *

          W naszej klubowej serii całości ofrankowanych znaczkami wydanymi przez Pocztę Polską z motywami zaczerpniętymi z ołtarza Wita Stwosza, z bazyliki Mariackiej w Krakowie prezentujemy kolejna  skan przesyłki, listu prywatnego, wysłanej  dnia 25 czerwca 1935 roku z urzędu pocztowego Warszawa 2 do Gródka Jagiellońskiego w Małopolsce Wschodniej (miasto leży 33 km od Lwowa. W II Rzeczpospolitej miasto powiatowe w województwie lwowskim. Miejsce śmierci króla Władysława Jagiełły) 
Przesyłka listowa ofrankowana jest znaczkiem wydania przedrukowego (Fi 270 III) o wartości 25/80 gr., zgodnie z taryfą ( fot.1). Znaczek skasowany jest datownikiem mechanicznym (wirnikiem), wg katalogu Myslickiego nr 35 115 z cytatem z Józefa Piłsudskiego: "Są ludzie i są prace  ludzkie tak silne i tak potężne, że śmierć  przezwyciężają i obcują między nami" (odbitka datownika we właściwym układzie jest na fot. 2).
        Cytat został wykorzystany do napisu na kamieniu  ustawionym w Zułowie, miejscu urodzenia Marszałka, na którym znalazł się również wizerunek orła legionowego i mottem: ”Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Kamień został zamontowany 16 listopada 2006 roku. Napisy są w języku polskim i litewskim.

skan780

skan781

Jerzy DUDA