Cracoviana...

           Na fot.1 (a, b) pokazane są awers i rewers kartki korespondencyjnej  wydanej zapewne przed 1905 rokiem, niesygnowanej   także bez podania wydawcy. Obrazek na awersie kartki jest podpisany w języku polskim z podaniem miejscowości (Kraków) i  miejscem na wpisanie daty wysyłki i przedstawia herby w szczycie Skarbca na Wawelu.

            Obrazek na awersie jest kolorowaną kopią fotografii wykonanej przez Zakład Fotograficzny „Ignacy Krieger” w okresie pomiędzy 1875 a 1898 rokiem. Fotografia przedstawia  kamienne tarcze z herbami w blendach znajdujące się  na wschodnim szczycie budynku skarbca katedry na Wawelu. Pośrodku w górze jest Orzeł Biały, niżej jest powtórzony Orzeł Biały z insygniami biskupimi, a pod nim herb Nieczuja. Po lewej stronie jest przedstawiony herb Odrowąż, a po prawej herb Półkozic. (wg Katalogu zbiorów artystycznych i naukowych Polskiej Akademii Umiejętności).

skan611a
fot.1a

            Ciekawostką jest rewers opisanej kartki. Na rewersie napisy  drukowane „kartka korespondencyjna” w 5 językach (w tym po polsku), długie liniatury na adres oraz  pieczęć  odbita w kolorze czerwonym  z napisem K.u.K BRIGADE - w dolnej części - VERPFL. KOLONNE 100. Pieczęć wskazuje na użycie jej w czasie pierwszej wojny światowej. Prosimy internautów o rozszyfrowanie  zarówno kartki korespondencyjnej jak i pieczęci.

skan611b
fot.1b

          Na kolejnej fotografii  widokówka wydana   na przełomie XIX i XX wieku  przez Salon Malarzy Polskich i drukowana w firmie „Akropol” w Krakowie. Przedstawia reprodukcje  obrazu Jana Matejki  wykonanego w 1889 roku pt. "Zaprowadzenie chrześcijaństwa w Polsce", który to obraz otwierał cykl obrazów „Dzieje cywilizacji w Polsce”.  Na obrazie  głównymi  postaciami są m. in. ;  książe Mieszko I, wsparty o krzyż, św. Wojciech, którzy chrzci Ścibora, młodszego brata  Mieszak I oraz Dobrawa.  Fragment obrazu wykorzystany został do znaczka wydanego w formie bloczka przez Pocztę Polską S.A  z okazji jubileuszu 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Jeśli przyjrzeć się dobrze widokówce to można zauważyć w jej górnej części dziwne plamy różniące się kolorem od tła. Jest to albo błąd w produkcji widokówki lub było to uszkodzenie obrazu (?). Czekamy na opinie specjalistów.

612

                                            Jerzy Duda